Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Kaliszu. Wielkopolski Klub Ekologiczny walczy z zanieczyszczeniem powietrza

Ewelina Samulak-Andrzejczak
W spotkaniu w restauracji Komoda wzięło udział ponad 300 osób
W spotkaniu w restauracji Komoda wzięło udział ponad 300 osób ESA
Ponad 300 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym naboru wniosków na przeprowadzenie termomodernizacji i wymiany pieców, które zostaną niebawem ogłoszone w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W spotkaniu wzięli udział członkowie Wielkopolskiego Klubu Ekologicznego, którzy walczyli ze smogiem w Ostrowie Wielkopolskim. Teraz ich działania zostaną wprowadzone również w Kaliszu.

Spotkanie dla mieszkańców Kalisza i powiatu w restauracji Komoda przeprowadził koordynator regionalny WFOŚiGW oraz specjaliści, którzy doradzą i pomogą kaliszanom w pisaniu wniosków oraz audycie energetycznym. To inicjatywa Marzeny Wodzińskiej z Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Klubu Ekologicznego, który prowadził działania zwalczające smog w Ostrowie Wielkopolskim, a teraz rozpoczął walkę ze smogiem w naszym mieście.

- Najpierw chcemy uświadomić mieszkańcom z jakim problemem mamy do czynienia oraz to, że możemy sobie z nim poradzić przy wsparciu różnych środków zewnętrznych. Zorganizowaliśmy to spotkanie, aby poinformować mieszkańców o tym, że są dofinansowania, z których mogą skorzystać, docieplić swój dom i wymienić piece na takie nowszej generacji – mówi Ryszard Chmielina, prezes stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny.

W Ostrowie Wielkopolskim stowarzyszeniu udało się jedną z najlepszych sieci czujników jakości powietrza. Tych urządzeń w Ostrowie jest ponad 20, znajdują się prawie na wszystkich osiedlach, dzięki temu mieszkańcy za pomocą specjalnej aplikacji mogą sprawdzić jakość powietrza dokładnie w ich miejscu zamieszkania, szkole, przedszkolu. Oprócz tego Wielkopolski Klub Ekologiczny przeprowadził wiele akcji i happeningów. Teraz wiele z tych zadań zostanie przełożonych na kaliski grunt.

-_Będziemy szukać dofinansowań różnego rodzaju i te informacje dostarczać kaliszanom, aby mogli z nich skorzystać. Będziemy też chcieli tutaj również zbudować sieć pomiarową, aby mieszkańcy również wiedzieli jakie tutaj jest stężenie zanieczyszczeń_– dodaje Ryszard Chmielina.

Aby badanie jakości powietrza w Kaliszu było wiarygodne należy tutaj stworzyć przynajmniej 20 punktów pomiarowych, które będą badały przepływ zanieczyszczeń na wszystkich osiedlach. Środki na ten cel klub chce pozyskać od mieszkańców i przedsiębiorców. Czujniki będą montowane prawdopodobnie na prywatnych posesjach lub na terenie przedsiębiorstw.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto