Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczne laboratorium dla uczniów otwarto w Kaliszu [FOTO, WIDEO]

Andrzej Kurzyński
Specjalistyczne laboratorium dla uczniów otwarto w Kaliszu
Specjalistyczne laboratorium dla uczniów otwarto w Kaliszu Andrzej Kurzyński
W Kaliszu otwarto nowoczesne laboratorium, które ma służyć uczniom z południowej Wielkopolski, kształcących się w zawodach związanych przede wszystkim z informatyką, automatyką i mechaniką.

- Koncepcja utworzenia laboratoriów powstała w ramach realizowanej w latach 2012 -2015 pierwszej edycji projektu. W ramach kontynuacji projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” zostały one poddane modernizacji i uzupełnione o najnowocześniejszy sprzęt. Laboratoria to ogromna szansa dla wielu uczniów, którzy po ukończeniu szkoły zawodowej podejmując pierwszą pracę będą przygotowani do wykonywania zawodu - podkreśla Marzena Wodzińska Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. To połączenie dwóch najważniejszych elementów praktyki i nauki obsługi urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwach – dodaje Marzena Wodzińska.

Dotychczas takie laboratoria działały w Pile i Poznaniu. Teraz otwarto kolejne. Mieści się ono w murach V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Laboratorium powstało z myślą o uczniach kształcących się w zawodach związanych przede wszystkim z informatyką, automatyką i mechaniką tj. technik informatyk, teleinformatyk, mechanik, mechatronik, elektryk i elektronik. Laboratorium obejmuje wyposażenie dla wszystkich powyższych zawodów, stąd nazwa multidyscyplinarne. Dzięki temu możliwa jest nauka nie tylko w ramach jednej specjalizacji, ale także poszerzanie wiedzy z pokrewnych dziedzin, które w codziennej pracy często się przenikają. Wśród wyposażenia laboratorium w Kaliszu znajdują się między innymi takie sprzęty jak ploter laserowy, drukarki 3D, komputery o dużej mocy obliczeniowej oraz drony.

Zajęcia i wyposażenie laboratorium zostały przygotowane w oparciu o konsultacje z pracodawcami, którzy swoje siedziby ulokowali w południowej części Wielkopolski oraz z firmami zaangażowanymi w działalność klastra lotniczego.

- Ważne jest, aby dzięki takim laboratoriom zachęcać młodych ludzi do nauki, ale też do innego spojrzenia na naukę w ogóle. Chodzi o to, aby dobrze zaplanować swoje życie zawodowe z myślą o swojej rodzinie, ale z korzyścią dla miasta i całego regionu - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Zajęcia specjalistyczne w laboratoriach są adresowane do uczniów III i IV klas techników. Laboratoria zostały tak zaprojektowane, aby zajęcia mogły odbywać się w grupach liczących nawet do 30 osób. Dodatkowe zajęcia specjalistyczne w laboratoriach są realizowane w trybie tygodniowym (od poniedziałku do piątku) po 8 godzin dziennie przez cały rok. Uczniowie przyjeżdżają do laboratoriów wraz z opiekunem (nauczycielem z danej szkoły). Dla grup uczniów przyjeżdżających na zajęcia, ze szkół oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Kalisza organizator zajęć zapewni codzienny dowóz lub nocleg.

Projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 i będzie realizowany do końca 2022 roku przez samorząd województwa wielkopolskiego we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo. Całkowita wartość projektu wynosi 63 mln 500 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto