Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór prezydenta Kalisza i proboszcza parafii ewangelickiej o zabytkowy nagrobek. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Prezydent Miasta Kalisza chce wykreślić z gminnej ewidencji zabytków zniszczony nagrobek znanego kaliskiego przemysłowca Ludwika Muellera z początku XX wieku. Nie zgadza się na to proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, którego zdaniem to działanie na szkodę nie tylko parafii i społeczności luterańskiej, ale całego Kalisza. W środę, 28 kwietnia 2021 roku na cmentarzu miała miejsce wizja lokalna z udziałem przedstawicieli konserwatora zabytków, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Spór prezydenta Kalisza i proboszcza parafii ewangelickiej o zabytkowy nagrobek Ludwika .Muellera

Spór o nagrobek znanego kaliskiego fabrykanta, współudziałowca Pluszowni, zmarłego w 1953 roku Ludwika Muellera rozpoczął się w marcu br., kiedy prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zawiadomił proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu o zamiarze wyłączenia karty adresowej "nieistniejącego nagrobka Ludwika Muellera" z gminnej ewidencji zabytków. Ratusz powoływał się przy tym na pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w tej sprawie.

A może wykreślić z rejestru zabytków cały cmentarz?

Ksiądz Michał Kuehn jest oburzony, że władze Kalisza podejmują taką decyzję bez jego wiedzy. Nic więc dziwnego, że zareagował na pismo nerwowo i bardzo ostro.

- Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza znalazł sposób na ratowanie zabytków, zamiast obiecanego monitoringu dokonuje próby wykreślenia na razie pojedynczego nagrobka z rejestru zabytków. A może tak wykreślić cały cmentarz Panie Prezydencie? - napisał na facebookowym profilu parafii.

Miasto w odpowiedzi przypomniało, że cały czas wspiera remonty zabytkowych nagrobków, także na cmentarzu luterańskim.

Ostatni wniosek o udzielenie dotacji gospodarz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej złożył w 2018 r na działania zaplanowane w 2019 r. Uchwałą Rady Miasta Kalisza przyznano Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z budżetu na 2019 rok dotację celową w wysokości 45 000 zł, z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej remontu i konserwacji wewnętrznej strony parkanu cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Całkowity koszt opracowania dokumentacji 47.620,00 zł, a dotacja stanowi ponad 94 procent kosztów - czytamy na oficjalnej stronie Ratusza.

Czytaj także:

Ratusz też odpiera zarzuty, że cokolwiek jest robione za plecami parafii.
- Zawiadamiając o zamiarze, dajemy właścicielowi szansę na zajęcie stanowiska w tej sprawie. Proboszcz nie odpowiedział na nasze pismo - wyjaśnia Anna Woźniak, główna specjalistka ds. ochrony zabytków w Urzędzie Miasta.

Najpierw monitoring, potem remonty

Proboszcz przyznaje, że pieniądze zostały przekazane, tyle że to kropla w morzu potrzeb. Nie zmienia to też faktu, że władze miasta nie dotrzymują innych obietnic, a konsekwencje tego widać na coraz bardziej zrujnowanej nekropolii, dodajmy - najstarszej (niezależnie od wyznania), ciągle użytkowanej w Polsce.

- Co to za demagogia? Ustaliliśmy z prezydentem Kulawinkiem, że najpierw ma by monitoring na cmentarzach przy Rogatce, bowiem w związku z dużą ilością aktów wandalizmu nie chcieliśmy, by publiczne fundusze nie zostały zmarnowane, ale Krystian Kinastowski - prezydent Kalisza lubi "palić nieswoimi pieniędzmi w piecu", czego dał nam już niejednokrotnie przykład - mówi oburzony ks. Kuehn.

Proboszcz ewangelicki wyjaśnia, że nie występował do Ratusza o wsparcie na ratowania zabytkowych nagrobków, np. Ludwika Muellera, bo czekał na uzgodniony podczas spotkania z wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem montaż monitoringu na wszystkich trzech cmentarzach na Rogatce.
- A tymczasem niedawno poinformowano mnie, że Miasto nie ma w planach założenia monitoringu do... 2039 roku - wyjaśnia proboszcz.

Konserwator się zgadza, czy nie?

Podczas wizji lokalnej sporządzono dwa protokoły, na których podstawie głos w tej sprawie zabierze Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ksiądz Michał Kuehn stanowczo nie zgadza się na wykreślenie nagrobka z ewidencji zabytków. Na jego odbudowę nie ma szans, ale według uczestniczącego w spotkaniu byłego proboszcza Andrzeja Banerta dobrym wyjściem byłoby uporządkowania terenu i zawieszenie na ścianie tablicy z nagrobka z nazwiskiem Ludwika Muellera.

Przy okazji okazało się, że Miasto nieco pochopnie zawiadomiło proboszcza o zgodzie konserwatora na wykreślenie nagrobka z ewidencji zabytków. Pismo do parafii dotyczące zmian w ewidencji datowane jest na 22 marca, zaś wniosek prezydenta o zajęcie stanowiska w tej sprawie przez konserwatora zabytków został wysłany 14... kwietnia. A dotarł do adresata 20 kwietnia!

- Bez pozytywnej odpowiedzi konserwatora nie podejmiemy żadnej decyzji. Taka sama procedura jest zastosowana wobec parafii katolickiej - podkreśla Anna Woźniak.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto