Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Cecylią Malik, artystką i reżyserką filmu "Siostry Rzeki" ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Cecylią Malik i Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Cecylią Malik i Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Cecylia Malik była gościem Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Artystka i performerka w czwartkowy wieczór opowiedziała przybyłym gościom o swoich działaniach mających na celu ochronę rzek. Wieczór zakończyła projekcja filmu "Siostry Rzeki" dokumentującego walkę o Wisłę.

Zanurzają stopy w nurcie wody i trzymając w rękach tablice z imionami wybranych przez siebie rzek, śpiewają opracowaną przez Agatę Bargiel pieśń "Siostry Rzeki przybywajcie", szyją kostiumy kąpielowe z proekologicznymi hasłami (kolekcja została zaprezentowana podczas pokazu mody w czasie spływu tradycyjnym galarem Wisłą z Krakowa do Gdańska). To działania Sióstr Rzek - zainicjowanego przez Cecylię Malik i współtworzonego razem z Anną Grajewską i Agatą Bargiel kolektywu. Jego działania zorientowane są wokół ochrony naturalnego stanu europejskich rzek. Kolektyw najwięcej swoich inicjatyw poświęca rzece Wiśle, którą swoimi działaniami chce ochronić przed planowaną drogą wodną E40 oraz powstaniem na niej zapory w Siarzewie, która może przynieść katastrofalne skutki zarówno dla ekosystemu rzeki jak i dla sytuacji społecznej. Ostatecznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przychyliło się do uwag organizacji ekologicznych i zablokowało budowę zapory.

O działaniach opowiada film "Siostry Rzeki", wyreżyserowany przez Cecylię Malik, który mogła obejrzeć publiczność zgromadzona w czwartkowy wieczór w Galerii Tarasina. Artystka przypomniała, że podobny bój może nas czekać w Kaliszu, a to w związku z planem wybudowania na Prośnie zbiornika retencyjnego w Wielowsi Klasztornej. Z jego budową nie zgadza się wiele środowisk ekologicznych.

- Skutecznie akcje mają dwie drogi. Pierwsza to administracyjna oraz druga - zebranie grupy ludzi, którzy razem będą się nie zgadzać. Mogą to robić w bardzo różny sposób, także piękny. Na pewno działania animacyjne i sztuka mogą bardzo pomóc w budowaniu takiej wspólnoty, która jednoczy się wokół jakiegoś celu - mówiła Cecylia Malik.

Spotkanie i projekcja w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina poprzedziły warsztaty rodzinne "Płyń z prądem" zakończone rybim korowodem, które poprowadziła Ewa Kopeć.

Zobacz także:

Wystawę można podziwiać do 8 września w Parku Miejskim

Cztery pory Prosny. Wyjątkowa wystawa stanęła w Parku Miejsk...

Pracownicy i mieszkańcy podziękowali wolontariuszom, którzy ...

Kalisz: Te napisy na ścieżce rowerowej mają poprawić bezpiec...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto