Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź co ląduje na Twoim talerzu. Jemy szkodliwe barwniki i konserwanty

MWE
Kupując regularnie bardzo tanie produkty ryzykujemy poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Specjaliści apelują, aby zwracać uwagę na składniki wymienione na opakowaniu

O tym, że żywność, jaką kupujemy, zawiera chemiczne barwniki i konserwanty, wiedzą wszyscy. Ale już mało kto potrafi powiedzieć, które z nich są szkodliwe i jak oddziałują na nasz organizm. Tymczasem niektóre składniki spożywane w większych ilościach mogą powodować nowotwory i alergie. Szczególnie powinniśmy uważać na bardzo tanie produkty oferowane przez markety.

– Niedawno kupiłem ser w promocyjnej cenie. Po przyjściu do domu stwierdziłem jednak, że nie da się go zjeść. Jego smak i zapach w ogóle nie przypominał sera. Całość wyrzuciłem do kosza, nie chcąc truć ani siebie, ani rodziny. Od tego czasu dokładnie przyglądam się temu, co kupuję – mówi mieszkaniec Kalisza.

Powszechne używanie różnego rodzaju ,,polepszaczy smaku’’ przestało już być sensacją. Wiele osób wyznaje zasadę, że skoro są one w każdym niemal produkcie, to szkoda czasu i nerwów, by przejmować się ich wpływem na zdrowie. Specjaliści przestrzegają, że takie myślenie jest błędne. Wystarczy bowiem dokładniej przyglądać się etykietom na produktach żywnościowych, by chociaż w części wyeliminować niekorzystne dla zdrowia substancje.

– Należy zwracać przede wszystkim uwagę na to, czy produkt ma wydłużony termin ważności. Jeśli rzeczywiście tak jest, może to być sygnałem, że zawiera szkodliwe konserwanty. Jeśli ktoś chce zadbać o swoje zdrowie, warto aby zwracał uwagę nie tylko na cenę produktu, ale i na jego skład. Oczywiście nie wszystkie składniki są szkodliwe, ale niektóre z nich zostały potwierdzone jako rakotwórcze i alergogenne – mówi Dorota Mieszczak - Woszczyna z Ostrowa Wielkopolskiego, lekarz internista specjalista medycyny rodzinnej.

Naszą czujność powinna wywoływać zwłaszcza litera E, znajdująca się na opakowaniach. Przy czym ważniejsza od samego E jest liczba figurująca za nią. To ona bowiem precyzuje kod substancji użytej przez producenta. Z boku zamieszczamy listę szkodliwych dodatków, których negatywne działanie zostało potwierdzone badaniami naukowymi.
Część z nich zawiera fosforany zaburzające wchłanianie wapnia i powodujące osteoporozę. Obciążają one wątrobę i mogą utrudniać oczyszczanie organizmu. Z kolei sacharyna może być bardzo niebezpieczna dla płodu, toteż powinny się jej wystrzegać zwłaszcza kobiety w ciąży. Natomiast aspartam jest najbardziej popularną substancją słodzącą, obecną w większości produktów typu light, słodzikach, a także w bezcukrowych dropsach i gumach do żucia. Zawiera ona kwas asparaginowy, fenyloalaninę i metanol. Przyjmuje się, że spożywane w bardzo niewielkich dawkach nie mają wpływu na nasze zdrowie. Ale już większe ilości zdecydowanie podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór. Dla własnego dobra lepiej więc unikać nadmiernej ilości produktów dosładzanych aspartamem. Lepiej wybierać zdrowe substancje słodzące, jak choćby te, które zawierają fruktozę czy glukozę.

– Każda regularnie dostarczana organizmowi substancja może wywierać jakiś wpływ, dlatego powinniśmy być ostrożni i zwracać uwagę na to, co jemy. Uważać zwłaszcza powinny osoby chore lub predysponowane do konkretnych schorzeń. W ich przypadku łatwiej może bowiem dojść do wywołania zaburzeń – podkreśla Dorota Mieszczak - Woszczyna.

Sprawdź kod składnika:

Lista szkodliwych dodatków chemicznych, których rakot-wórcze lub alergogenne dzia-łanie zostało potwierdzone badaniami naukowymi:
barwniki: E 102, E 104, E 105, E 110, E 122, E 124, E 151, E 155
kwasy sorbowe: E 200, E 202, E 203
benzoesany: E 210–E 219
siarczyny: E 220–E 228
glutaminiany (wzmacniacze smaku): E 620–E 625
substancje słodzące: aspar-tam, sacharyna, acesulfam K, neohesperydyna DC, cykla-miniany, sól aspartam-acesulfam K, sukraloza.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto