Sprawdź, czy masz prawo do wsparcia z tarczy finansowej od 15 stycznia. Doszły nowe branże

AB
Kolejne branże uzyskały prawo do wsparcia finansowego przyznanego w ramach tarczy finansowej 2.0. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do świadczenia. Oto lista branż uprawnionych do subwencji w ramach tarczy finansowej 2.0 od 15 stycznia. Pxhere.com
Od 15 stycznia na liście kodów PKD uprawniających do otrzymania wsparcia w ramach tarczy finansowej znajdzie się 7 nowych oznaczeń. Przypominamy, o które branże poszerzono tarczę finansową PFR.

Już 15 stycznia poszerzy się grono firm uprawnionego do wsparcia z tarczy finansowej. Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii potwierdziło, że lista kodów PKD upoważniających do pomocy zostanie powiększona o siedem pozycji. Liczba branż objętych pomocą Polskiego Funduszu Rozwoju wzrośnie w ramach tarczy finansowej 2.0 z 38 do 45. Do grona beneficjentów dołączają firmy reprezentujące następujące usługi:

  • branża florystyczna oraz związana ze sprzedażą zwierząt domowych i karm dla zwierząt,
  • agencje reklamowe,
  • branża drukarska (pozostałe usługi drukarskie),
  • producenci pozostałych wyrobów z papieru i tektury,
  • firmy zajmujące się przygotowaniem do druku,
  • introligatorzy i firmy świadczące podobne usługi,
  • firmy z branży edukacyjnej, oferujące pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Z branży florystycznej wsparcie mogą otrzymać podmioty zajmujące się sprzedażą detaliczną kwiatów, roślin, nasion i nawozów. Pomoc trafi także do sprzedawców żywych zwierząt domowych, firm handlujących karmami dla zwierząt w sklepach zoologicznych, drukarni, producentów papieru i tektury, przedsiębiorców prowadzących działalność usługową związaną z przygotowywaniem do druku, świadczących usługi introligatorskie i tym podobne, agencji reklamowych, a także do firm oferujących pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Katalog przedsiębiorstw uprawnionych do otrzymania wsparcia może zostać rozszerzony.

Czytaj także

Ponadto po konsultacjach z przedsiębiorcami grono beneficjentów uprawnionych do wsparcia z PFR zostanie poszerzone o przedsiębiorców, którzy w lipcu 2019 r. mieli pracowników, ale w grudniu 2019 roku już nikogo nie zatrudniali. Taki zapis jest korzystny m.in. dla przedstawicieli branży fitness. Wcześniej tarcza finansowa obejmowała m.in. przedstawicieli branż: fitness, hotelarskiej, gastronomicznej, odzieżowej i innych.

Pomoc finansowa na nowych zasadach będzie udzielana od 15 stycznia do 31 marca 2021 roku. Aby wsparcie zostało przyznane, przeważająca działalność gospodarcza musi być oznaczona jednym z wybranych kodów PKD, przedsiębiorca musi zaliczyć odpowiednio wysoki spadek obrotów, a także spełnić inne wymogi formalne. Subwencja z PFR może zostać umorzona w 100% pod warunkiem kontynuowania działalności gospodarczej, jeżeli firma zwróci nadwyżkę przyznanej subwencji (firmy z sektora MŚP) lub utrzyma średnie zatrudnienie (mikroprzedsiębiorstwa).

Czytaj także

Działania w ramach tarczy finansowej 2.0 skierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami wprowadzonymi wskutek wybuchu epidemii. Łącznie przeznaczono na ten cel 13 mld zł, z czego 6,5 mld zł przypada na mikrofirmy, a drugie tyle – na małe i średnie przedsiębiorstwa.

PFR szacuje, że ze wsparcia może skorzystać nawet 70 tys. przedsiębiorców. Ponadto 7,5 mld zł pokryje koszty umarzania w 100% pożyczek przyznanych w ramach tarczy finansowej 1.0 przedsiębiorcom, wobec których wprowadzono szczególne restrykcje sanitarne. Do tej pory na działania związane z ratowaniem firm i zachowaniem miejsc pracy wydano 172 mld zł – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Centrum Informacyjnego Rządu.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdź, czy masz prawo do wsparcia z tarczy finansowej od 15 stycznia. Doszły nowe branże - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie