Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzęt AGD, stare meble i inne odpady wielkogabarytowe zalegają na osiedlach ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Sprzęt AGD, stare meble i inne odpady wielkogabarytowe zalegają na osiedlach
Sprzęt AGD, stare meble i inne odpady wielkogabarytowe zalegają na osiedlach Bartłomiej Hypki
Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi spowodowały chaos w Kaliszu. Do wysokich stawek opłat za śmieci doszedł problem odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Przed zmianami śmieci odbierane były przez firmy zajmujące się oczyszczaniem miasta raz na tydzień. Miasto, chcąc zredukować koszty, ustaliło że odbiór będzie następował raz na miesiąc, w I półroczu 2020 r. raz na dwa, a potem - tylko raz na kwartał. Tymczasem mieszkańcy skarżą się na rosnące hałdy śmieci, a prezesi spółdzielni piszą pisma do władz miasta o zwiększenie częstotliwości wywozu.

- To nie są domki jednorodzinne. Jedno stanowisko obsługuje u nas od 100 do 300 mieszkań - mówi Włodzimierz Karpała, prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Nie dosyć, że podniesiono opłaty, to jeszcze zmniejszono zakres świadczonych usług. A firmy świadczące usługi komunalne nie mogą sobie poradzić z wywozem sterty gabarytów w jeden dzień. Mamy zaśmiecone osiedla i ulice. A nie zamierzam wprowadzać dodatkowej stawki za częstszy wywóz gabarytów, skoro gospodarowanie odpadami jest po stronie samorządu.

Podobnego zdania jest Krzysztof Dremza, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec. - Celem tej zmiany były oszczędności, ale mamy za to bałagan i chaos na naszych osiedlach. Bo i tak firmy zajmujące się wywozem odpadów muszą je wywieźć, niezależnie od tego, ile ich jest - ocenia. - Mamy propozycję, aby wrócić do tej cotygodniowej częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych. PSZOK jest dobrym pomysłem, ale niech będzie alternatywą, a nie podstawowym rozwiązaniem - uważa prezes SM Dobrzec.

Dodaje, że w budownictwie wielorodzinnym mieszkania są nieduże, a lokatorami często są często osoby starsze. Niektóre nie mają samochodów, a transport jest drogi. Zaznacza, że jeśli będziemy odpady wywozić rzadziej, nie oznacza to, że będzie ich mniej. - Mamy wiele telefonów od zdenerwowanych lokatorów - podkreśla Dremza.

Problem był poruszany podczas niedawnych konsultacji z władzami miasta. W listopadzie ma odbyć się kolejne spotkanie. - Znamy sytuację. Nie jest wykluczone, że interwencyjnie będą wprowadzone dodatkowe dni na wywóz odpadów wielkogabarytowych - wyjaśnia Jan Kłysz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kalisza.

Miasto szuka skutecznych rozwiązań. Jan Kłysz dodaje, że funkcjonujący od 5 października PSZOK cieszy się dużą popularnością.

Cudowne właściwości polskiego octu jabłkowego

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto