Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczni komedianci kontra epidemia. Premiera "Czerwonych nosów" w kaliskim teatrze ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Średniowieczni komedianci kontra epidemia. Premiera "Czerwonych nosów" w kaliskim teatrze
Średniowieczni komedianci kontra epidemia. Premiera "Czerwonych nosów" w kaliskim teatrze Bartłomiej Hypki
Ślepy żongler, rozpustna zakonnica, kulawi tancerze, recytator-jąkała i inni pod przywództwem natchnionego zakonnika przemierzają średniowieczną Francję uginającą się pod ciężarem epidemii "czarnej śmierci". Ich święta misja - zbawić ludzkość poprzez śmiech. Premiera "Czerwonych nosów" Petera Barnesa w reż. Anny Wieczur w sobotę, 25 marca, na Dużej Scenie w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Akcja "Czerwonych nosów" Petera Barnesa toczy się w XIV wieku, a opowieść o bractwie wesołków Chrystusa nie ogranicza się jedynie do zabawy, lecz daje metaforyczny obraz największych bolączek współczesności. Śpiew, muzyka, taniec, cyrkowe sztuczki, groteskowy humor rodem ze skeczy Monty Pythona, ale przede wszystkim ostra satyra na cynizm władzy, autorytetów, instrumentalne traktowanie wiary, uczuć i wartości społecznych.

Spektakl reżyseruje Anna Wieczur, znana kaliskim widzom ze spektakli prezentowanych podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych: doskonale przyjętej "Sztuce intonacji" (nagroda publiczności: Najbogusławski Spektakl 62.KST) oraz "Almodovarii", głośno oklaskiwanego muzycznego monodramu, prezentowanego na 60.KST.

- Ten dramat Petera Barnesa jest szalenie aktualny. Oczywiście opowiada o człowieku, ale co ważniejsze opowiada o naszych społecznościach, systemach, organizacjach, w których funkcjonujemy - mówi reżyserka. - To jest opowieść o tym, czy jesteśmy za jasną stroną życia, czy za ciemną.

W widowiskowym spektaklu na Dużej Scenie wystąpi cały zespół aktorski kaliskiego teatru i wykonawcy gościnni.

- Przygotowywaliśmy się mocno od samego początku i wokalnie, i ruchowo, i tekstowo, ponieważ scenariusz jest dość długi. Przedstawienie jest bardzo wymagające - mówi aktor Jakub Łopatka. - Myślę, że widzowie sięgną po szerszą gamę emocji, niż tylko uśmiech.

Scenografię oraz kostiumy z epoki zaprojektowała Marta Śniosek-Masacz, muzykę stworzył Ignacy Zalewski, projekcje video są dziełem Stanisława Zaleskiego, światło - Pauliny Góral, choreografią zaś zajęła się Anna Iberszer. Od strony muzycznej aktorów przygotował śpiewak operowy i dyrygent Jacek Laszczkowski, a w wyćwiczeniu cyrkowych numerów wspierał ich Wojciech Rotowski. Będzie też numer kaskaderski!

Premiera w sobotę 25 marca o godz. 19, a tydzień później - w sobotę 1 kwietnia - teatr zaplanował kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy na krawędzi sceny".

Ze względu na dosadny język i niekiedy kontrowersyjne dialogi spektakl polecamy widzom dorosłym. Kolejne przedstawienia zaplanowane są na: 26, 31 marca oraz 1, 2, 14, 15 kwietnia i w czerwcu.

Zobacz także:

Uczniowie kaliskiego Gastronomika wiedzą jak finezyjnie nakryć wielkanocny stół

Uczniowie kaliskiego Gastronomika wiedzą jak finezyjnie nakr...

50 lat razem! Złote gody w gminie Blizanów

50 lat razem! Złote gody w gminie Blizanów ZDJĘCIA

Tak prezentuje się Kalisz z lotu ptaka. Zobaczcie wyjątkowe ujęcia!

Tak prezentuje się Kalisz z lotu ptaka. Zobaczcie wyjątkowe ...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto