Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Paraczyński, znany kaliski piekarz i społecznik nie żyje. Miał 81 lat

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Archiwum Stanisława Paraczynskiego
Stanisław Paraczyński znany był tysiącom kaliszan. To nie tylko znany kaliski piekarz i samorządowiec, ale też społecznik. Zmarł w wieku 81 lat.

Stanisław Paraczyński urodził się 23 listopada 1941 roku w Kaliszu. W latach 1959-1981 był kierownikiem działu zbytu w Kaliskich Zakładach Przemysłu Piekarskiego. Po połączeniu KZPP z WSS „Społem” został kierownikiem największej kaliskiej piekarni przy ul. Obozowej. Od 1981 roku Stanisław Paraczyński wraz z kolegą Pawłem Korbaczem założył prywatną piekarnię przy ulicy Bolesława Chrobrego w Kaliszu. W 1986 roku został mistrzem w zawodzie piekarza. W 1989 roku spłacił wspólnika, który otworzył piekarnię przy ul. Ostrowskiej. Od tego roku piekarnia stała się jego własnością. Stanisław Paraczyński prowadził piekarnię wspólnie z żoną, Mirosławą – mistrzem w zawodzie piekarza, a także córką Justyną.

Stanisław Paraczyński był radnym Rady Miasta Kalisza przez cztery kadencje. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Bank Chleba”, właścicielem jednej z najbardziej znanych w mieście piekarni.

Działał aktywnie w Komisji Egzaminacyjnej w Cechu Kaliskim i Izbie Rzemieślniczej. Był inicjatorem wielu akcji społecznych i charytatywnych. To on był jednym z pomysłodawców imprezy sportowej Bieg Piastowski, to dzięki niemu na kaliskim Zawodziu odbywały się jarmarki i festyny dla dzieci czy Biesiady Piastowskie.

- Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość: zmarł Stanisław Paraczyński, kaliszanin, którego działalność i pasje trudno opisać w kilku zdaniach. Przedsiębiorca, działacz społeczny, samorządowiec, sportowiec i propagator aktywnego stylu życia. Przez dziesiątki lat wspierający charytatywnie ludzi w potrzebie. Dzielił się tym, co najważniejsze i symboliczne: chlebem. Był członkiem stowarzyszenia Samorządny Kalisz. W 2019 roku miałem zaszczyt wręczyć mu odznakę Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Rok później otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza - napisał na Facebooku prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Od zawsze głównym założeniem Stanisława Paraczyńskiego było prowadzenie szerokiej działalności charytatywnej. Wspierał Bank Chleba, szkoły, przedszkola, kluby sportowe, organizacje społeczne, rady parafialne. Za tę działalność w 2001 r. wraz z żoną zostali nagrodzeni tytułem „Dobroczyńca Roku 2000”, a w roku 2015 zostali wyróżnieni w konkursie zatytułowanym "Społecznie Odpowiedzialny Rzemieślnik", który zorganizowała Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu. Był też aktywnym członkiem i wiceprezesem kaliskiego oddziału Ligi Obrony Kraju.

Stanisław Paraczyński był inicjatorem tradycyjnych już środowiskowych imprez, festynów i biegów, podczas których jako darczyńca fundował uczestnikom pieczywo i upominki. Podczas Jarmarków Archeologicznych i Biesiad Piastowskich prowadził na swoim piekarniczym stoisku kwestę na rzecz Szkoły Podstawowej nr 13.

Obok społecznikowskiej pasji pan Stanisław miał również sportowe hobby – strzelectwo oraz wyczynową jazdę na rolkach. Uczestniczył już w 15 maratonach poznańskich na rolkach, a w 2003 roku odbył podróż na rolkach do Brukseli z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Wraz z jego odejściem miasto traci niezwykłego, zaangażowanego na rzecz społeczności obywatela - dodaje Krystian Kinastowski.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto