Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stawiszyn - małe, ale piękne miasto. Szczególnie na wiosnę ZDJĘCIA

BH
Stawiszyn - małe, ale piękne miasto. Szczególnie na wiosnę
Stawiszyn - małe, ale piękne miasto. Szczególnie na wiosnę Bartłomiej Hypki
Zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia niewielkiego, ale bardzo urokliwego Stawiszyna. Miasto, oprócz zabytków, posiada również piękny park, który najlepiej prezentuje się wiosną.

Pierwotny akt lokacyjny Stawiszyna, pochodzący przypuszczalnie z drugiej połowy XIII w., najprawdopodobniej zaginął w następnym stuleciu w nieznanych nam okolicznościach. Dlatego też w 1419 r. Król Władysław Jagiełło wydał dokument, mocą którego przeniósł miasto Stawiszyn oraz wsie należące do niego, a mianowicie Ubersk, Wyrów i Długą Wieś, "de jure Polonico In jus Theutonico" na wzór miasta Kalisza.

Jako miasto królewskie Stawiszyn wzmiankowany był w 1291 roku. Po roku 1331 był siedzibą starostwa niegrodowego, a od XV wieku do połowy XVII wieku był jednym ze znaczniejszych miast w Wielkopolsce. Stąd pochodzi Grzegorz ze Stawiszyna 1481-1549 filozof, teolog i rektor Akademii Krakowskiej.

Z nadania Króla Zygmunta Starego dobra stawiszyńskie były w latach 1520-1550 uposażeniem Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Zabytkowy układ urbanistyczny z wrzecionowatym przebiegiem ulic świadczy o rozwinięciu się Stawiszyna ze starej osady handlowej. W centrum znajduje się czworoboczny rynek - Plac Wolności = z ratuszem w pierzei. W ściankę ratusza wmurowano tablicę upamiętniającą 660-lecie i 700-lecie nadania praw miejskich. Na południowy wschód od owalnicy wznosi się gotycki kościół, a na zachód kościół ewangelicki z roku 1874. Największa miejscowość na terenie gminy to Zbiersk, który należy do najstarszych wsi na ziemi kaliskiej. Już w 1065 roku występuje jej nazwa jako Sezibersco lub Zbersko. Od XVI do XVII wieku właścicielem wsi jest Jan Zbierski. W 1306 roku Zbiersk zniszczyli Litwini, w 1331 r. Krzyżacy, a jeszcze później – w XVII wieku – Szwedzi.

Wśród zabytków godnych odnotowania na terenie Gminy i Miasta Stawiszyn wymienić należy: dwór klasycystyczny z I poł. XIX w. w miejscowości Piątek Wielki, kościół ewangelicki w Stawiszynie wzniesiony w latach 1785-1788, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w poł. XIV w. kościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła, drewniany kościół p.w. św. Marcina w Piątku Wielkim, czy Zespół dworski w Petrykach.

Za: UGiM Stawiszyn


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto