Stolica Apostolska zakończyła postępowanie w sprawie biskupa seniora Stanisława Napierały

AND
Biskup Stanisław Napierała
Biskup Stanisław Napierała Andrzej Kurzyński
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń w sprawie rzekomego ukrywania przypadków pedofilii wśród dwóch księży z diecezji kaliskiej przez biskupa Stanisława Napierałę, Stolica Apostolska przeprowadziła stosowne postępowanie. Właśnie zapadła decyzja wobec hierarchy.

Sprawą na zlecenie Watykanu zajmowała się Archidiecezja Poznańska. W piątek, 25 czerwca został wydany w tej sprawie oficjalny komunikat.

Czytamy w nim, że "działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej".

- Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania - podano w komunikacie.

W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

Biskup Stanisław Napierała urodził się 23 grudnia 1936 roku w Kalwach. Wykształcenie średnie otrzymał w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie. Państwowy egzamin dojrzałości dla eksternistów zdał w 1957 roku w Poznaniu. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu został wyświęcony na kapłana przez Arcybiskupa Metropolitę Antoniego Baraniaka 27 maja 1961 roku.

W roku 1963 Władza Duchowna skierowała go na studia specjalistyczne do Rzymu. W latach 1963-1965 studiował teologię dogmatyczną w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując stopień licencjata. Następnie w latach 1964-1967 odbył studia z teologii dogmatycznej orientalnej w Papieskim Instytucie Studiów Orientalnych, uzyskując stopień doktora. Pracę doktorską nostryfikował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (decyzja Rady Wydziału ATK z 27 czerwca 1969 r.). W 1981 r. habilitował się w Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie na podstawie rozprawy: „Pojęcie Kościoła partykularnego w dokumentach i aktach Soboru Watykańskiego II”.

25 sierpnia 1980 roku papież Jan Paweł II powołał go do godności biskupiej i ustanowił biskupem pomocniczym księdza arcybiskupa Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego. Jako biskup pomocniczy, był wikariuszem generalnym w Archidiecezji Poznańskiej.

25 marca 1992 roku Ojciec Święty ustanowił go biskupem ordynariuszem nowej diecezji - Diecezji Kaliskiej. Uroczysty ingres do katedry kaliskiej odbył się w Niedzielę Palmową 12 kwietnia 1992 r.

21 lipca 2012 roku, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, papież Benedykt XVI zwolnił Stanisława Napierałę z urzędu biskupa diecezjalnego. W dniach od 21 lipca do 12 września 2012 roku sprawował funkcję administratora apostolskiego diecezji kaliskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Boże Ciało w Kaliszu. Msza święta na Głównym Rynku i procesja kaliskimi ulicami

Boże Ciało w Kaliszu. Msza święta na rynku i procesja kalisk...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie