Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Kaliszu ostrzega przed czadem

ESA
Konferencja PSP Kalisz. Czad i ogień – obudź czujność
Konferencja PSP Kalisz. Czad i ogień – obudź czujność ESA/AND
Sezon grzewczy i związane z nim zagrożenia pożarowe, oraz niebezpieczeństwo, jakie stwarza tlenek węgla – pod takim hasłem odbyła się w piątek konferencja dla przedstawicieli władz samorządowych i oświaty, przedstawicieli zarządów ochotniczej straży pożarnej, a także innych służb i instytucji, w tym zarządów obiektów mieszkalnych.

W całej Polsce w ciągu roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku w Kaliszu na skutek zatrucia tlenkiem węgla ucierpiały 24 osoby, 26 osób wymagało hospitalizacji. Głównymi tego przyczynami było m.in. brak wentylacji, albo zatkane kratki wentylacyjne, spękane przewody kominowe i stosowanie starych urządzeń grzewczych bez przeglądu.

- Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową wentylację w obiekcie oraz na czyszczenie przewodów kominowych. Dodatkowym elementem, który ma duży wpływ na bezpieczeństwo jest stosowanie czujek. W zależności od rodzaju paliwa, jakie spalamy, stosujemy czujki tlenku węgla, albo dymu – mówi st. bryg. mgr inż. Marek Burzyński, zastępca komendanta PSP.

Co zrobić, żeby czuć się bezpiecznie we własnym domu? Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią wentylację. Dokonywać przeglądów okresowych przewodów kominowych. W pomieszczeniu, w którym wodę podgrzewa się gazem z tzw. piecyka gazowego, przed kąpielą napełnij wannę wodą i dobrze przewietrz pomieszczenie. Jeżeli jest to możliwe nie dolewaj wody w trakcie kąpieli.

W każdym przypadku nie należy bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Ponadto dobrym rozwiązaniem zwiększającym nasze bezpieczeństwo jest zainstalowanie czujki mierzącej stężenie tlenku węgla. Koszt czujki, która może uratować życie to tylko kilkadziesiąt złotych.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto