Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna tradycja pysznego jedzenia. Ile kalorii ma wigilijna kolacja?

Celina Wojda
Andrzej Szkocki
Ile kalorii ma wigilijna kolacja, jak poradzić sobie z przejedzeniem i jak po tym zmieścić się w sylwestrową kreację?

Wigilijna wieczerza pomimo tego, że jest postna wcale nie jest małokaloryczna. Świąteczne stoły uginają się od potraw, przekąsek, smakołyków i deserów. Po całym dniu poszczenia zasiadamy do suto zastawionego stołu i próbujemy wszystkiego, bo tak każe tradycja. My postanowiliśmy sprawdzić, jakie skutki tradycja ma dla naszego żołądka.

Kaloryczność potraw w dużej mierze zależna jest od sposobu przygotowania posiłków. W niektórych domach podaje się pierogi podsmażane, a w innych tylko ugotowane. Niektórzy dodają do sałatki majonez, a inni zastępują go jogurtem. Bigos tradycyjny przygotowywany jest na boczku i wieprzowinie, w wersji lżejszej na piersi z kurczaka. W zależności od produktów i sposobu przyrządzania dań wigilijna kolacja może mieć nawet do 1500 kcal! Dodamy do tego słodycze z prezentów, słodkie napoje i przeładowanie żołądka mamy gwarantowane.

- Pamiętajmy, że to jest 1500 kcal spożyte w jednym posiłku, często po całodziennym poście - przestrzega dietetyk Zuzanna Janicka z Domu Dobrej Diety. - Kapusta kiszona, mięso, smażona ryba, grzyby, majonez to produkty ciężkostrawne dla naszego organizmu, a w wigilijny wieczór tworzymy w naszych żołądkach miksturę tych wszystkich produktów, która jest ogromnie ciężkostrawna - przez sam produkt, ale i ilość.

Nikt oczywiście nie mówi, że w wigilię mamy jeść sucharki. Chodzi o to, abyśmy tego dnia zachowali zdrowy rozsądek żywieniowy i nie naładowali się tysiącami kalorii, które później będziemy przeklinać w dniu sylwestra.

Przykładowo w w 100 gramach barszczu czerwonego mamy 32 kalorie, 100 g bigosu to 119 kalorii, 100 gramowy karp w galarecie z warzywami ma137 kalorii, smażony łosoś - 380 kalorii. Na wigilijnym stole najwięcej kalorii w 100 gramach mają: śledź w oleju - 301 kalorii, keks - 385 kalorii i rolada z masą makową - 349 kalorii.

Coś na dobre trawienie
Świąteczne jedzenie często nie ma granic, jemy tyle ile będzie ustawione na stole. Podczas świątecznego biesiadowania nie sposób przecież odmówić babci, która lepiła pierogi przez cały dzień, mamie, która przygotowała najwspanialszą na świecie rybkę, czy cioci, która miała nowy przepis na i koniecznie trzeba spróbować. A po takim kosztowaniu i smakowaniu nasz żołądek woła o pomoc, bo w tym magicznym czasie dziennie pochłaniamy nawet do 5 tys kcal!

- Zazwyczaj okres świąteczny w Polsce jest spędzany na biesiadowaniu przy stole, gdzie często po obfitym posiłku dokładamy sobie porcję bigosu, plaster szynki, kawałek makowca, a całość popijamy kawą. Żołądek jest wielkości dwóch naszych pięści i posiada określoną objętość, nie rozciągajmy go niepotrzebnie - przestrzega pani Zuzanna.

Za bardzo dobre, naturalne wspomagacze trawienia uznaje się przyprawy, które dodajemy do świątecznych potraw. Szczególnie zaleca się użycie: kminku, anyżu, cynamonu, imbiru i cząbru. Jeśli chcemy aby nasz żołądek dobrze pracował, nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu.

- Powinniśmy spożywać minimum 1,5 litra wody dziennie, ale nie podczas posiłków - mówi dietetyk. - Wodę, jak inne napoje, powinniśmy pić pomiędzy posiłkami, bezpośrednio przed lub minimum 30 minut po posiłku. Czarna herbata oraz kawa są produktami, które odwadniają nasz organizm.

W świątecznym jedzeniu starajmy się zachować zdrowe nawyki żywieniowe. Pamiętajmy o regule pięciu posiłków w odstępie 3-3,5 godzin. Ale musimy pamiętać, że posiłkiem jest również jabłko czy plaster szynki. Jedzmy takie porcje by się najeść, ale nie przejeść. Każdy z nas doświadczył zmęczenia po świętach. Często wynika ono z przemęczenia intensywnymi przygotowaniami przedświątecznymi, ale przede wszystkim z przejedzenia. Dla organizmu ogromnym wysiłkiem jest strawienie takiej ilości pożywienia.

- Przejedzenie będzie objawiało się ciężkością, sennością, zmęczeniem, a nawet bólem głowy - zauważa Zuzanna Janicka. - Pomiędzy posiłkami wyjdźmy na spacer, pobawmy się z dziećmi, zagrajmy w coś. Niech czas świąt będzie czasem spędzonym w rodzinnym gronie, wśród najbliższych.

Oczyszczanie organizmu

Po kilku dniach siedzenia przy stole i zajadania się świątecznymi smakołykami warto oczyścić swój organizm. Jaki jest najlepszy na to sposób?

- Dobrym przykładem w naturalnym oczyszczaniu będą naturalne koktajle sporządzone na bazie pietruszki i pomarańczy z dodatkiem imbiru - sugeruje pani Zuzanna. - Podstawą żywienia powinny być produkty lekkostrawne, oparte na kaszy, ryżu, warzywach czy owocach. Głównym zadaniem jest alkalizacja, czyli odkwaszenie naszego organizmu. Nie należy również zapominać o regularnym piciu wody. Lekkostrawna dieta zapewni nam lepsze samopoczucie, energię i dobre samopoczucie podczas zabawy sylwestrowej.

Przy oczyszczaniu organizmu pomocne będą też suszone owoce, chociażby te z których robi się kompot wigilijny. Suszone śliwki, morele, jabłka doskonale „wymiotą” z naszych jelit zaległe jedzenie.

Trochę aktywności

Jeśli już uda nam się odejść od świątecznego stołu, ruszmy się. Nie mówimy dzisiaj o bieganiu, chociaż to też jest jak najbardziej wskazana. Ale dla bożonarodzeniowych obżartuchów zaleca się spokojne spacery, najlepiej z rodziną, zabawę z dziećmi, czy przejażdżkę rowerem. Kilkanaście minut spędzonych aktywie na świeżym powietrzu poprawi nasze samopoczucie oraz trawienie.

Najlepszym mobilizatorem do tego będzie myśl o nadchodzącej zabawie sylwestrowej i kreacjach, w które musimy się zmieścić. Dlatego święta, świętami ale trochę ruchu i umiaru w jedzeniu trzeba będzie zachować.

Pamiętajmy też, żeby nie przesadzić z treningiem po świętach. Jeśli wcześniej nie prowadziliśmy zbyt aktywnego tygodnia przed świętami, to nie wymagajmy od swojego organizmy za wiele. Na początek szybszy spacer lub lekki trucht wystarczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto