Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Czym jest choroba Parkinsona?

Anna Folkman
Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Przewodniczącego szczecińskiego stowarzyszenia pomocy osobom chorym na tę chorobę zapytaliśmy o wsparcie jakie oferuje w naszym mieście i nie tylko

Czym jest choroba Parkinsona?

Jest przewlekłym, postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego stopniowo upośledzającym funkcjonowanie osób nim dotkniętych. To choroba mózgu, tej jego części, która odpowiada za procesy starcze. Typowy początek choroby związany jest z wystąpieniem jednej lub kilku dolegliwości takich jak: pogorszenie sprawności ruchowej, drżenie, spowolnienie ruchowe, zaburzenia mowy i ciała.

Sam jest pan osobą chorą na tę chorobę od 14 lat. Jak w pana przypadku wyglądały pierwsze dolegliwości?

Zaczęło się od napięcia mięśniowego - np. stojąc i rozmawiając z kimś unosiłem zgiętą rękę a podczas chodzenia nie podnosiłem wysoko stóp, chodziłem szurając. Nie wiązałem tego jednak z chorobą. Później w pracy koleżanki zauważyły, że pogorszyło mi się pismo, kolejne było spowolnienie mowy, dzielenie wyrazów na części, brak wyrazów do wypowiedzenia się. Choroba Parkinsona postępuje powoli, ale leczenie farmakologiczne i ruch pozwalają na wiele dobrze przeżytych lat.

Stowarzyszenie istnieje od 20 lat, od pięciu pełni pan rolę przewodniczącego. Jaką pomoc oferujecie?

Przekazujemy informację na temat tego jak przebiega choroba i jak można pewne jej objawy przewidzieć, względnie się zabezpieczyć. Organizujemy też zajęcia ruchowe w myśl tego, że ruch może zastąpić prawie każde lekarstwo, ale nie ma lekarstwa, które zastąpiłoby ruch. To staramy się członkom stowarzyszenia wpajać. Zajęcia odbywają się pięć razy w tygodniu. Poza tym spotkania członków stowarzyszenia, to miłe spotkania towarzyskie. Jakie rady dajecie bliskim, osobom otaczającym chorych? Po pierwsze trzeba zapoznać się z przebiegiem choroby i metodami postępowania. Na pewno trzeba mieć wiele cierpliwości, w bezpośrednim kontakcie nie podnosić głosu, nie krzyczeć na chorego, bo stres nasila objawy. Trzeba też zapewnić stałą opiekę i ćwiczyć w domu.

Szacuje się, że w Polsce rocznie na chorobę Parkinsona zapada ok. 8 tys. osób a schorzenie to rozpoznano u około.70 tys. mieszkańców naszego kraju. Średni wiek zachorowania to ok. 58 lat, częściej niż kobiety chorują mężczyźni. Choroba Parkinsona dotyczy 1 proc. populacji ludzi od 40.-60. roku życia, ale zdarza się również u osób młodszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto