Światowy dzień wody. Co wiesz o wodzie w województwie wielkopolskim? Zadbaj o zdrowie, środowisko i oszczędzaj

Materiał powstał we współpracy z MWiK Piła, AquaNet Poznań
Udostępnij:
Chyba, każdy z nas ma świadomość, jak ważne jest picie odpowiedniej ilość wody. Usłyszeć o tym możemy nie tylko w telewizyjnych reklamach, ale i w opiniach lekarzy i ekspertów. Niestety, doniesieni nie są optymistyczne, z każdym rokiem źródła wody pitnej są coraz uboższe. Zbliżający się Światowy Dzień Wody jest idealnym pretekstem, by przypomnieć o znaczeniu wody w życiu, każdego człowieka oraz środowiska naturalnego. Jak oszczędzać wodę? Jakie kroki podjąć, każdego dnia, by żyć bardziej ekologicznie i oszczędzać pieniądze? Dlaczego warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę lub perlator do wody? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na te i inne pytania.

Światowy dzień wody. Woda w województwie wielkopolskim. Czy wiesz, co pijesz?

Czy wiesz, że niemal miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej? Aby przypomnieć o istocie problemu braku wody, co roku 22 marca świętujemy Światowy Dzień Wody. Święto zostało uchwalone w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczytu Ziemi w 1992 roku w Rio de Janeiro w Brazylii.

Światowy dzień wody to świetna okazja, żeby przyjrzeć się wodzie, która płynie w naszych kranach. W końcu średnie dzienne zużycie wody przez każdego z nas wynosi aż 150 litrów! Wielkopolska korzysta głównie z ujęć o zadowalającej jakości wody: w 2009 roku przeprowadzono badania jakości wód podziemnych, a sieć punktów badawczych objęła 71 punktów pomiarowych, z których w 33 ujmowano wody gruntowe, a w 38 − wody wgłębne. Okazało się, że wód o bardzo dobrej jakości nie znaleziono w żądnym z punktów, wody dobrej jakości występowały na 7 stanowiskach, zadowalającą jakość wód stwierdzono na 48 stanowiskach, a niezadowalającą na 11 stanowiskach. W 5 otworach badania wykazały złą jakość wód.

Poznań, stolica regionu zaopatrywany jest w wodę pitną z trzech ujęć wody: Mosina-Krajkowo, które zapewnia około 65% wody, Dębina - ok. 25% i Gruszczyn-Promienko (które to ujęcie zaopatruje głównie rejon Swarzędza)- ok. 10% produkcji wody. Kalisz zaopatrywany jest w wodę pięciu ujęć głębinowych, uzdatnianych w czerech stacjach uzdatniania, Konin – z ujęcia Konin – Kurów, Leszno – z trzech ujęć wraz ze stacjami uzdatniania wody: Strzyżewice, Zaborowo oraz Karczma Borowa, a Piła – z ujęć zlokalizowanych na terenie gminy Szydłowo, a także przy ul. Wałeckiej 20 w Pile. Wszystkie ujęcia produkują wodę o akceptowalnych parametrach, a do tego część z nich, jak podają poszczególne przedsiębiorstwa wodociągowe, nawet o zawartości minerałów zbliżonej do wody źródlanej.

Prezes Zarządu Mariusz Bednarek
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Pile

- Miasto Piła zaopatrywane jest w wodę z jedenastu studni czwartorzędowych - mówi Mariusz Bednarek, prezes MWiK Piła. - Dziewięć studni zlokalizowanych jest na terenach leśnych w okolicy miejscowości Dobrzyca. Dwie kolejne studnie usytuowane są terenie bazy MWiK przy ulicy Wałeckiej w Pile. Ujmowane wody czwartorzędowe charakteryzują się przede wszystkim podwyższoną zawartością związków żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Przed skierowaniem wody do miejskiej sieci wodociągowej konieczne jest poddanie jej procesowi uzdatniania, obejmującego takie procesy jak: napowietrzanie, odgazowanie, odżelazianie oraz odmanganianie. Woda po procesie uzdatniania spełnia wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W procesie jej oczyszczania usuwanych jest 97% niepożądanych związków żelaza i manganu. Jednocześnie woda nie jest pozbawiana związków mineralnych takich jak wapń, magnez i potas, które korzystnie wpływają na jej smak oraz mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Woda – kiedyś może nam jej zabraknąć. Proste sposoby na oszczędzanie wody

Czy wiesz, że zasoby wody pitnej w Polsce są porównywalne do tych posiadanych przez upalny Egipt? Według raportu Najwyżej Izby Kontroli w Polsce całkowite zasoby wody pitnej wynoszą 4 mld m3, należymy zatem do państw najbardziej ubogich w wodę w Unii Europejskiej. Apele o oszczędzaniu wody słyszymy, z każdej strony. Coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie w codzienne życie nawyków przyjaznych dla środowiska. Ty również możesz rozpocząć od małych zmian, które w konsekwencji pomogą Ci oszczędzić nie tylko wodę, ale i pieniądze.

  • Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Z pewnością słyszałeś o tym nie raz. Warto przełożyć ten przykład na liczby: kąpiel w wannie to zużycie nawet 200 litrów wody, podczas gdy szybki, pięciominutowy prysznic to ok. 50 litrów. Co daje nam ok. 5 zł za jedną kąpiel oraz ok. 1,5 zł za prysznic.
  • Nie marnuj wody. Wykorzystaj ją ponownie! Ta zasada sprawdzi się w szczególności, jeśli mieszkasz w domu. Deszczówkę z powodzeniem możesz wykorzystać do podlewania ogrodowych roślin.
  • Zakręć kran! Co jest tak hipnotyzującego w obserwowaniu strumienia wody z odkręconego kranu, podczas mycia zębów? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne, przez ten głupi nawyk marnujesz mnóstwo wody i pieniędzy.
  • Napraw cieknący kran. To skuteczny sposób, który uchroni Cię przed niepotrzebnym marnowaniem nawet kilku tysięcy litrów wody rocznie! Nie wspominają już o pozbyciu się irytującego dźwięku kapania wody.
  • Zainwestuj w zmywarkę. Szacuje się, że podczas jednego zmywania zużywa się nawet do 80 litrów wody! Dla porównania jedno mycie naczyń w zmywarce to ok. 12 litrów wody.
  • Czas na baterię termostatyczną! To urządzenie zapewniające stałą temperaturę wody w kranie. Nie musisz, więc niepotrzebnie marnować wody, by uzyskać odpowiednią ciepłotę.
  • Zapełniaj do końca pralkę i zmywarkę.

Woda a ekologiczny dom. Ile możesz zyskać na oszczędzaniu wody?

Planujesz remont domu lub mieszkania? Szukasz sposobów, które pozwolą Ci zaoszczędzić wodę i zmniejszą Twoje rachunki? Oto kilka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na mniejsze zużycie wody i sprawdzą się doskonale, w każdym domu

Oszczędzaj wodę w ekologicznej łazience
To właśnie w łazience marnuje się najwięcej wody. Pierwszym krokiem, który warto wykonać, będzie upewnienie się, że armatura łazienkowa jest szczelna i nie przecieka. Następnie możemy przejść do tematu baterii. Najbardziej ekologiczne są baterie jednouchwytowe. Warto wybierać te, w które wbudowano ogranicznik przepływu, pozwoli on znacznie zredukować zużycie wody. Kolejnym sposobem na oszczędzenie wody, będzie zakup baterii łazienkowej wyposażonej w perlator.

Materiał oryginalny: Światowy dzień wody. Co wiesz o wodzie w województwie wielkopolskim? Zadbaj o zdrowie, środowisko i oszczędzaj - Wielkopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie