Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świątyni w Dębem przywracany jest dawny blask ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Świątyni w Dębem przywracany jest dawny blask
Świątyni w Dębem przywracany jest dawny blask Bartłomiej Hypki
Uwagę zwraca już z daleka charakterystyczna, okazała wieża. Ale warto przyjrzeć się tej świątyni bliżej. Tym bardziej, że kościół parafialny w Dębem pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny to prawdziwa perełka. A w ostatnim czasie, dzięki proboszczowi ks. Sławomirowi Kęszce, zyskuje nowe oblicze.

Ksiądz prałat dr Sławomir Kęszka jest z wykształcenia historykiem. Od 6 lat jest proboszczem w Dębem, wcześniej pracował w Kurii Diecezjalnej i pełnił posługę w bazylice św. Józefa. Wita mnie ubrany w strój roboczy, bo na parafii praca wre i wszystkie ręce są potrzebne do pracy.

Wyjaśnia, że parafia liczy około 4000 wiernych, administracyjnie wchodzą w jej skład aż 4 gminy: Żelazków, Ceków Kolonia, Opatówek i Koźminek. Ma trzy świątynie: kaplice św. Mikołaja w Kamieniu oraz św. Michała Archanioła w Zborowie, ale główna to kościół parafialny w Dębem pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w latach 1914-24 według projektu warszawskiego architekta Jarosława Wojciechowskiego. Konsekracja świątyni miała miejsce 8 maja 1928 r. Pierwsza informacja o istnieniu w Dębem drewnianej kaplicy pochodzi z 1512 roku. Tam znajdował się gotycki obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem i szczygłem. Świątynia nie przetrwała próby czasu, ale bezcenny obraz tak. Cudowny wizerunek Matki Bożej Dębskiej umieszczony został w nowej świątyni w ołtarzu głównym. Na swoje miejsce wróciło także zabytkowe tabernakulum, w którym w skrytce znajdują się dokumenty fundatorów i wykonawców.

- Starałem się przywrócić dawny blask świątyni z okresu międzywojennego - tłumaczy ks. Sławomir Kęszka. - To wymaga sporo pracy i nakładu środków. Udało się naprawdę wiele rzeczy zrobić w krótkim czasie.

Dotychczas przywrócono świątyni pierwotną malaturę, czyli część ornamentyki architektonicznej, całe prezbiterium do stanu pierwotnego, odnowiono ołtarz barokowy z pierwotnej świątyni, balaski ołtarzowe i zamontowano fanfary. Odnowiono też elewację, kaplicę, wszystkie rzeźby i figury, a ponadto wymieniona została instalacja elektryczna i ogrzewanie. Remont jest kompleksowy, ale jak tłumaczy ks. Kęszka, prac jest jeszcze wiele. Już teraz świątynia robi wrażenie. Przyszła pora na charakterystyczną wieżę. Wówczas świątynia odzyska cały, zapomniany blask.

- Prace są niełatwe, na wysokości. Trzeba zabezpieczyć ubytki i pęknięcia, zabezpieczyć hełm i krzyż - mówi ks. Kęszka. - Prace mają się zakończyć jeszcze w październiku.

Pieniądze na remont przeznacza z własnej kieszeni np. z jego publikacji, wykładów czy wygłoszonych rekolekcji. Proboszcz stara się również kultywować pamięć o fundatorach kościoła. Na cmentarzu został odnowiony grób rodziny Repphanów, jak również byłych proboszczów parafii, powstańców i osób zasłużonych dla kościoła i ojczyzny.

Usiądź z Jezusem

Ksiądz Kęszka wspólnie z jednym z przyjaciół kościoła mają pomysł, aby przy kościele powstała ławeczka, na której będzie można przysiąść obok naturalnych rozmiarów rzeźby Jezusa Chrystusa.

- Może potrzeba, żeby Pan Jezus wysłuchał tutaj tego, co dobre, ale też trudne i niełatwe. Można będzie podzielić się z nim bolączkami - mówi proboszcz parafii w Dębem.

Ławeczka miałaby pojawić się wiosną przyszłego roku. Ale już teraz zachęcamy do odwiedzenia świątyni i podziwiania jej na nowo odkrytego piękna.

Zobacz także:

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najlepszych uczniów

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najle...

Dzień Edukacji Narodowej w Kaliszu. Dyrektorzy i nauczyciele nagrodzeni

Dzień Edukacji Narodowej w Kaliszu. Dyrektorzy i nauczyciele...

Powiatowy Dzień Edukacji w Opatówku. Podziękowania dla pracowników oświaty

Powiatowy Dzień Edukacji w Opatówku. Podziękowania dla praco...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto