Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Kaliszu. Uroczyste obchody na Głównym Rynku [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Święto Niepodległości w Kaliszu
Święto Niepodległości w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Święto Niepodległości uroczyście świętowano w Kaliszu. Obchody odbyły się na Głównym Rynku. Po akademii uczestnicy przeszli do kaliskiej katedry, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Święto Niepodległości w Kaliszu rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymny narodowego. Następnie zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia prezydenta miasta.

- Jedenasty dzień listopada to także okazja do uczczenia wszystkich, których już z nami nie ma, a którzy w różnych okresach historycznych sprawili, że dziś żyjemy w niepodległej Ojczyźnie - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Przypomniał on takie postaci jak Juliusz Urlych, jeden z głównych bohaterów listopadowych wydarzeń w Kaliszu, konspirator, piłsudczyk i dowódca, porucznik Stefan Bieniecki, dowborczyk, Mieczysław Kraucki, dziennikarz i właściciel księgarni, ale także naczelnik jednego z okręgów kaliskiej Straży Obywatelskiej, lekarz Stanisław Orgelbrand, porucznik Józef Lasoń, podporucznik Henryk Bigoszt, adiutant Sztabu Wojskowego Ziemi Kaliskiej, Zygmunt Mrowiński, komendant kaliskiej straży ogniowej oraz Bolesław Drzewiecki, członek Straży Obywatelskiej Kalisza, żołnierz wojska polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W 1939 roku, a więc 21 lat później, na fotografii Sztabu Straży Obywatelskiej, wystawionej w kaliskim ratuszu, Niemcy dokonali identyfikacji znajdujących się na niej osób, a następnie je aresztowali. Był to odwet za 1918 rok. Bolesław Drzewiecki, razem z innymi działaczami Straży Obywatelskiej, został rozstrzelany w Lesie Winiarskim.

- W Kaliszu, w którym żyjemy, poczucie dumy z czynów wszystkich naszych braci, którzy wtedy sami po wolność sięgnęli, i to bez jednego wystrzału, jest ogromne. Z tego powodu zapewne wielu kaliszan na przestrzeni dziejów walczyło o wolną Polskę.Jedenasty dzień listopada to także okazja do uczczenia wszystkich, których już z nami nie ma, a którzy w różnych okresach historycznych sprawili, że dziś żyjemy w niepodległej Ojczyźnie - podkreślał prezydent Sapiński.

Po uroczystej akademii uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową na ścianie kaliskiego ratusza, a następnie przeszli do katedry, gdzie odbyła się msza w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej, księdza Łukasza Buzuna. W katedrze zaprezentowany został też program artystyczny pt. „Niepodległość znaczy wolność”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.

Podczas uroczystości na Głównym Rynku w Kaliszu rozstrzygnięto rajd Marszu Wolności i konkurs "Polskie drogi do niepodległości", organizowaney przez PTTK w Kaliszu i kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto