Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Izydor z Witoldowa [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Święty Izydor wita przejeżdżających przez Witoldów
Święty Izydor wita przejeżdżających przez Witoldów Sołectwo Anielin
W Witoldowie w gminie Żelazków, mieszkańcy sołectwa Anielin odtworzyli ze słomy, z tegorocznych żniw, jedną ze scen legendy o świętym Izydorze Oraczu, patronie rolników.

Słomiane, naturalnej wielkości postaci świętego Izydora, anioła, kobiety ale i konia stoją przy kapliczce Miłosierdzia Bożego. Witają przejeżdżających przez Witoldów.

Postaci te powstały z okazji dożynek, które w tej gminie odbyły się w minioną niedzielę. Ale jak mówią mieszkańcy sołectwa Anielin spełniają nie tylko rolę popularnych witaczy, ale są także przesłaniem dla przejeżdżającym tamtędy kierowców. Zmuszają do zastanowienia, a może nawet wzięcia przykładu ze świętego Izydora, który sam mając niewiele zawsze dzielił się z tymi, którzy mieli jeszcze mniej.

Legenda o świętym Izydorze Oraczu, patronie rolników

Izydor urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale szczerze religijnej rodziny, która przeniosła się na wieś. Bieda w domu zmusiła Izydora jako młodzieńca do pracy w charakterze parobka u zamożnego sąsiada, Jana Vargasa. Z tego czasu pochodzi piękna legenda.

Oskarżono Izydora, że za mało pracuje, a za wiele się modli. Gospodarz postanowił to sprawdzić i podpatrzeć Izydora. Zdziwił się, gdy ujrzał go zatopionego w modlitwie i anioła, który za niego wykonywał orkę.

Po pewnym czasie Izydor ożenił się i wraz ze swoją małżonką, bł. Marią Toribia, przeniósł się do Madrytu. Tu żona porodziła mu syna. Kiedy Arabowie zajęli Madryt, Święty był zmuszony go opuścić. Rychło wszakże do niego powrócił, kiedy miasto zostało odbite z rąk Arabów.
Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, choć sam ubogi, chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Zmarł około roku 1130. Pochowany został na cmentarzu św. Andrzeja. W roku 1170 przeniesiono jego śmiertelne szczątki do kościoła, w którym jako dziecko otrzymał chrzest. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów.

Do grona błogosławionych zaliczył go papież Paweł V w roku 1619, a w kilka lat potem papież Grzegorz XV w roku 1622 wyniósł go do chwały świętych.

Św. Izydor Oracz doznaje szczególnej czci w Madrycie, gdzie w jego uroczystość urządza się wspaniałe celebry w kościołach oraz festyny na ulicach. Także w Polsce był czczony jako patron rolników. Od około dwudziestu lat jego kult jest przywracany, zwłaszcza w okolicach Białegostoku. Jest patronem diecezji kieleckiej, Madrytu, Saragossy oraz rolników.

Burze - gdzie nie wolno przebywać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto