Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świński wirus ASF zagraża hodowcom trzody z regionu. Jak wygląda sytuacja w rejonie Bochni i Brzeska?

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Rolnicy z całej Polski muszą wprowadzić zmiany w swoich gospodarstwach. Powodem jest wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na razie w powiatach bocheńskim i brzeskim tylko niewielu hodowców zastosowało się do wymogów.

Artur Tabor prowadzi gospodarstwo rolne w Buczynie w gminie Bochnia. Obrabia teren o powierzchni ok. stu hektarów, z czego ok. 30 to jego własność. Specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego.

Gospodarstwo dostał od rodziców. Ukończył technikum rolnicze oraz studia na Akademii Rolniczek w Krakowie (na kierunkach agronomia i makroekonomia).

Pan Artur jest jednym z niewielu rolników, którzy spełniają zaostrzone wymogi dotyczące tzw. bioasekuracji.

Rolnictwo z pasją

Nasz rozmówca opowiada o swoim gospodarstwie z wyraźną pasją w głosie. Hoduje krowy (35 sztuk) oraz świnie (120).

Te ostatnie w tzw. cyklu zamkniętym. Prosięta rodzą się u niego i dorastają, aż osiągną wagę 120 kg. Wtedy są oddawane do ubojni.

Gospodarz uprawia też kukurydzę, pszenicę i inne rośliny potrzebne na paszę. Od dwóch lat na jego polach rośnie soja. Nie chce bowiem kupować tej, dostępnej na rynku.

- W większości jest to soja z GMO - wyjaśnia. Aby ziarna rośliny były przyswajalne dla tuczników, najpierw muszą trafić do ekstrakcji. - W okolicy jest zakład ekstrakcyjny, zawożę tam nasiona i następuje zmiana struktury białka. Usuwane są substancje antyżywieniowe.

Rygorystyczne wymogi

Aby spełnić zaostrzone normy, Artur Tabor zamontował maty dezynfekcyjne przed wejściem do obory. W pomieszczeniu, w którym hodowane są świnie, nie mogą przebywać inne zwierzęta.

- Bydło jest w tym samym budynku, ale w osobnym pomieszczeniu z wyjściem na zewnątrz - wyjaśnia rolnik z Buczyny.

Oprócz tego, okna ma szczelnie zamknięte, a pomieszczenie jest wentylowane mechanicznie. - Mam tylko otwarte drzwi, na drzwiach znajduje się siatka, stanowiąca zabezpieczenie przed zwierzętami - dodaje.

Aby uniknąć zakażenia, 45-latek zdecydował się na zmianę sposobu karmienia zwierząt. - Dawniej robiło się zieloną paszę, ale jak weszły nowe przepisy, zrezygnowałem z tego. Powstała obawa, że zarażony dzik zostawi zarazki na trawie i w karmie zarażę świnie.

Pan Artur planuje jeszcze ogrodzenie gospodarstwa. - Niestety, mogę wirusa przywlec z pola ze słomą i zbożem, na to już nie mam żadnego wpływu - rozkłada ręce.

Aby zminimalizować ryzyko, rolnik stosuje od tego roku leżakowanie słomy, stosowanej na ściółkę pod dachem przez co najmniej trzy miesiące.

6 rolników spełnia wymogi

W powiecie bocheńskim, oprócz naszego rozmówcy, są jeszcze dwaj gospodarze z gminy Żegocina, którzy spełniają normy ochrony przed wirusem. Tymczasem w skali powiatu są 664 gospodarstwa, w których hodowane są 6374 świnie (stan na 1 lipca br.).

W powiecie brzeskim zanotowano 282 stada i 3296 świń. Również w tym przypadku normy spełnia trzech rolników: dwaj ze Szczurowej i jeden z Wrzępi. Rolnicy, którzy nie spełnili wymogów, dostaną decyzje administracyjne, w których zostaną zobligowani do wdrożenia zmian w gospodarstwach w ciągu 4-5 miesięcy. Część osób likwiduje jednak niewielkie stada świń.

***

Czym jest wirus ASF?
Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest szkodliwy dla ludzi. Ma swoje źródło w Afryce, ale występuje m.in. na Białorusi i Ukrainie, a także w niektórych obszarach Polski. W ostatnich dniach pięć nowych ognisk wykryto w województwach mazowieckim i lubelskim. Zgodnie z procedurą, w razie wykrycia ASF nawet w małym stadzie, konieczne jest wybicie świń w promieniu 3 kilometrów. Rolnicy mają zagwarantowane odszkodowania.

Skąd może przyjść ASF?

Lekarze weterynarii obawiają się przybycia wirusa autostradą A4 od strony Ukrainy, np. w pożywieniu. Na Ukrainie rolnicy nie dostają odszkodowań w przypadku zakażenia stada wirusem ASF, dlatego często zabijają zwierzęta z oznakami choroby. Ponieważ choroba nie szkodzi ludziom, mięso trafia do obrotu. Nosicielami choroby są też dziki, których liczebność jest ciągle wysoka.

BOCHNIA - WARTO ZOBACZYĆ:

**Chcesz podzielić się informacjami o swoim regionie, zgłosić problem, zainterweniować w jakiejś sprawie? Daj nam znać! Poinformujemy innych. Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

- Przyślij je na adres [email protected]
- Wyślij za pomocą Facebooka: Tygodnik Brzesko-Bochnia;
- Wpisz komentarz na forum pod artykułem.**

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto