Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Radni podzieleni i niedoinformowani w sprawie rewitalizacji Rynku

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulskich radnych podzieliła rewitalizacja Rynku. Paweł Łączkowski stwierdzał, że są w tym temacie mocno niedoinformowani. Potwierdził to zresztą przebieg ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły

W związku z uzyskaniem przez Miasto i Gminę Szamotuły dofinansowania z WRPO na rewitalizację Rynku oraz przyległego do centrum miasta Parku Jana III Sobieskiego, koniecznym stało się wprowadzenie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dotyczyły one nie tylko terminu realizacji inwestycji, który uległ przesunięciu na lata 2019 – 2022, ale i zwiększenia tzw. wkładu własnego samorządu. Wsparcie w wysokości 8,1 mln zł, jakie otrzymała gmina jest bowiem niższe od wnioskowanego o ponad 4 miliony (urząd ubiegał się o dofinansowanie w wysokości ponad 12,3 mln zł; wartość zadania oszacowano na 14,5 mln), co znaczy, że samorząd będzie musiał dołożyć do zadania nieco więcej z własnej kieszeni. Zarząd Województwa Wielkopolskiego nie wyklucza jednak możliwości zwiększenia wsparcia – nawet do 85 proc. wartości zadania, jeśli tylko dysponować będzie większymi środkami.

Sprawa omawiana była podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Dyskusji w tym temacie co prawda zabrakło, jednak wynik głosowania nad wprowadzeniem zmian do WPF– u, mówił sam za siebie. Na 20 obecnych radnych, tylko 10 zagłosowało „za”, 9 wstrzymało się od głosu, a jeden radny – Paweł Łączkowski wyraził sprzeciw. Rajcowie w żaden sposób nie uzasadnili swojej decyzji. Na finał posiedzenia o komentarz pokusił się jedynie wiceprzewodniczący rady, Marek Pawlicki, który zabrał zgromadzonych w sentymentalną podróż w czasie. W stwierdzeniu tym nie ma jednak żadnej złośliwości. Pawlicki w bardzo obrazowy sposób przywołał emocje, jakie towarzyszyły posiedzeniom szamotulskiej rady w końcu lat 90., gdy podejmowano decyzję w sprawie budowy miejskiej pływalni. Wówczas radni też byli podzieleni.

– Każde decyzje trudne, ryzykowne, obarczone dużym ciężarem odpowiedzialności, skutkują jednym – rozwojem. I tak jak ja – ten, który miał wątpliwości, ale jednak zagłosował za budo-wą basenu, tak większość tych przeciwników – malkontentów, po oddaniu inwestycji do użytku była dumna i zaszczycona, że taka rzecz powstała w Szamotułach – mówił Pawlicki – O basenie już zapomnieliśmy, o tych pieniądzach, o tych kredytach. Wszyscy się cieszymy, że to funkcjonuje i służy mieszkańcom. To była inwestycja na lata. Teraz stanęliśmy przed historyczną okazją – budujemy coś dla pokoleń. Wyobrażacie sobie, że za 100 lat ludzie będą mówić, że ta rada, z tych lat odnowiła rynek szamotulski? Nie bacząc na trudy, różnego rodzaju naciski, powstanie coś trwałego – dopowiadał wiceprzewodniczący, stwierdzając na koniec, iż jest spokojny o realizację inwestycji.

Do tematu odnowy centrum miasta odniósł się także obecny na sesji Dariusz Nowaczyński – rzemieślnik oraz mieszkaniec Rynku, który dopytywał o ostateczną koncepcję przebudowy starówki. Wyraźnie podkreślał, że powinna ona wykluczać zamknięcie centrum miasta dla ruchu kołowego, a obejmować za to organizację miejsc parkingowych na wszystkich pierzejach Rynku.

– Jeżeli parkingów nie będzie, albo Rynek zostanie zamknięty, to kupców szamotulskich też nie będzie. Zakłady rzemieślnicze typu cukiernia, czy piekarnia, będą pozamykane. Dzisiaj każdy chce podjechać samochodem jak najbliżej – mówił Dariusz Nowaczyński.

Równocześnie wyraził on obawę o finanse gminy . Zwracał uwagę na zadłużenie samorządu, zaciągnięte kredyty i konieczność dołożenia do przebudowy Rynku aż 6,5 mln zł z gminnej kasy. Sugerował, że konsekwencje tych działań wkrótce odczują mieszkańcy.

– Czyli wiemy już, że obecna rada podwyższy nam podatki od nieruchomości, od działalności gospodarczej, wody – stwierdzał odważnie Nowaczyński, a gdy Alicja Kałużyńska – skarbnik gminy sprzeciwiała się tym sugestiom, mieszkaniec odpowiadał: – Pani skarbnik, ja umiem liczyć! Mnie nauczono: złotówkę zarobisz, wydaj 99 groszy, nie złotówkę i 1 grosz –podkreślał Nowaczyński, by wkrótce potem uciąć dyskusję. Zaznaczał jednak, że nie jest przeciwnikiem rewitalizacji Rynku i kilkakrotnie zwracał się z prośbą do przewodniczącego rady, aby ostateczna koncepcja przebudowy starówki została udostępniona mieszkańcom.

– Jeszcze projektu gotowego nie ma, on dopiero powstanie. Jeszcze nic nie jest zaklepane i na pewno będą parkingi – uspokajał z kolei Marian Płachecki.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: CO ZAKŁADA REWITALIZACJA RYNKU?

Niepokój związany z planowaną inwestycją wyraziła także radna, Ilona Kaluga, która dopytywała o szczegóły konsultacji z mieszkańcami.

– Rozumiem, że nie będzie brał udziału w tym tylko jeden architekt. Będą chyba powołane jakieś zespoły, zgadza się? Z tego co wiem, to koncepcje przygotowywała tylko jedna firma – mówiła Kaluga oczekując na odpowiedź.

Płachecki krótko zaś ucinał: – Nie wiem, czy koleżanka radna zrozumiała, co ja powiedziałem. Plan dopiero powstanie! Jest tylko koncepcja.

Kaluga dopytywała jednak dalej: –Czyli mam rozumieć, że będzie nowa koncepcja? I następne pieniądze zostaną wyrzucone? Płachecki powoli tracił cierpliwość. – Będą konsultacje ze społeczeństwem i powstanie dopiero plan – projekt, który będziemy robić – odpowiadał przewodniczący i tłumaczył, że wizualizacja nowego Rynku, która powstała 2 lata temu była jedynie koncepcją przedstawiającą, jak centrum miasta może, lecz wcale nie musi wyglądać po przebudowie.

Kropkę nad i w całej dyskusji postawił zaś radny, Paweł Łączkowski. Odnosząc się do obaw Dariusza Nowaczyńskiego i Ilony Kalugi stwierdzał ze smutkiem: – Jesteśmy mocno niedoinformowani. Chwilę wcześniej przyznawał zaś, że o szczegółach inwestycji dowiedział się z prasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto