Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Szarżę Mameluków" Wojciecha Kossaka zobaczyć można w Sopocie

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
Wideo
od 16 lat
W Sopockim Domu Aukcyjnym 19 sierpnia odbędzie się aukcja dzieł sztuki. Najcenniejszy obraz to "Szarża Mameluków", fragment panoramy Wojciecha Kossaka "Bitwa pod piramidami" (olej, płótno, 350 x 320). Cena wywoławcza milion trzysta tysięcy złotych.

Gigantyczny fragment

- Jest to absolutnie unikatowe malowidło! - zapewnia Anna Masztalerz-Gajda z SDA. - To największy fragment panoramy jaki kiedykolwiek pojawił się na światowym rynku sztuki!!! Jednocześnie jest to największy obraz Wojciecha Kossaka, który kiedykolwiek pojawiał się w sprzedaży. Sprzedaż gigantycznego, centralnego fragmentu historycznej panoramy jest dla nas wielkim przeżyciem i wydarzeniem!

Wojciech Kossak - Szarża Mameluków
SDA

W tle piramidy

Panorama nawiązywała do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie. Przedstawiała rozgromienie Mameluków przez Napoleona w 1798 roku. Na rozległym obszarze pustynnym z widocznymi w oddali piramidami, murami Kairu, wioskami Embabeh i Gizeh, rozgrywa się mordercza walka kawalerii mameluckiej z czworobokiem francuskiej piechoty.

Kossak do współpracy przy panoramie zaprosił m.in. Zygmunta Rozwadowskiego, lwowskiego batalistę, powierzając mu malowanie Mameluków. Za przebieg prac odpowiedzialni byli jeszcze: Kazimierz Pułaski, Czesław Tański, Władysław Jasieński i Józef Ryszkiewicz.

Liczył też na współpracę Jacka Malczewskiego, który miał zająć się namalowaniem postaci kobiecych, ale artysta do pracy się nie stawił.

Pierwszy pokaz "Bitwy pod piramidami" odbył się 2 kwietnia 1901 roku w Warszawie, w budynku przy ulicy Karowej.
Mieszkańcy Trójmiasta zobaczyć mogą "Szarżę Mameluków " w Galerii Sztuki Dawnej w Sopocie (ul. Boh. Monte Cassino 43).

Portret Julci

Na aukcji pojawią się też inne prace tak znakomitych artystów jak" Meli Muter "Awinion, Kościół Saint-Agricole, (cena wywoławcza 300 tys. zł), "Madonna" Zofii Stryjeńskiej" (cena wywoławcza 290 tys. zł), czy "Ratunek" Wierusza Kowalskiego (cena wywoławcza 360 tys. zł).

Zofia Stryjeńska - Madonna
SDA
Alfred Wierusz Kowalski - Ratunek
SDA

Ciekawy jest "Portret Julci" Jacka Malczewskiego, przedstawiona jest na nim kucharka. Istnieje przynajmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt prac, na których Malczewski sportretował służące (w tym pokojówki, kucharki). Kobiety pełniące służbę u Malczewskich czasem użyczały swych rysów postaciom: „Z kucharek i pokojówek powstawały cudne dzieła: Meduzy i Harpie ze skrzydłami u głów” (czytamy w książce " Moje wspomnienia o Jacku Malczewskim). Syn artysty, Rafał Malczewski, opowiadał też o tajemniczej kucharce: „Pamiętam także kucharkę, która gotowała tak sobie, ale była niezwykle piękna.

Jacek Malczewski - Portret Julci
SDA

Walka o panoramę i inne obrazy odbędzie się 19 sierpnia, o godz. 16.00, wstęp tylko dla osób biorących udział w aukcji.

CZYTAJ TAKŻE:
Zbliża się Sopot Non-Fiction 2023. Program Festiwalu, bilety, panele i dyskusje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Szarżę Mameluków" Wojciecha Kossaka zobaczyć można w Sopocie - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto