Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczątki Mieczysława Jałowieckiego wracają do Polski. Będzie mieć państwowy pogrzeb

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Szczątki Mieczysława Pieriejasławskiego-Jałowieckiego, człowieka, który wykupił dla Polski Westerplatte, a potem był właścicielem majątku Kamień pod Kaliszem zostaną przetransportowane z Londynu do Gdańska. Tam, 5 grudnia odbędzie się jego państwowy pogrzeb.

Urodzony w 1876 roku w majątku Syłgudyszki na Litwie Mieczysław Jałowiecki był polskim ziemianinem. Uczył się w domu, a potem w szkole angielskiej w Petersburgu, Liceum Cesarskim w Petersburgu, a potem studiował na Politechnice w Rydze na wydziale chemicznym i agronomicznym.

Odbył półroczną służbę wojskową w Pułku Konnych Grenadierów Gwardii, którą zakończył egzaminem na stopień chorążego. Praktyki zawodowe odbył na farmie rolniczej Peterhof pod Rygą i w majątku Klein Spiegel w Niemczech. Potem studiował jeszcze na Uniwersytecie w Halle i Uniwersytecie w Bonn.

Pracował jako radca Ministerstwa Rolnictwa w Petersburgu, konsul do spraw rolnictwa Rosji w Niemczech, dyrektor Towarzystwa Akcyjnego Północnego Rosyjskiego Handlu Zewnętrznego, dyrektor Towarzystwa Rosyjsko-Bałtyckiego. Był członkiem Wileńskiego Banku Ziemskiego, Rady Rosyjsko-Angielskiej Izby Handlowej, Wydziału Żeglugi Morskiej Centralnego Komitetu Przemysłowego w Petersburgu, marszałkiem szlachty powiatu święciańskiego.

Mieczysław Jałowiecki delegat polskiego rządu

W wolnej Polsce w latach 1919-1920 został generalnym delegatem Ministerstwa Aprowizacji oraz przedstawicielem rządu polskiego w Gdańsku. Dzięki działaniom Mieczysława Jałowieckiego liczne tereny i magazyny w różnych częściach gdańskiego portu zostały wykupione przez Polaków i spółki z polskim kapitałem. Nieruchomości na Westerplatte weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W okresie międzywojennym mieszkał w Kamieniu pod Kaliszem w majątku drugiej żony Zofii Anieli Marii z Romockich primo voto Wyganowskiej. Działał społecznie, był m.in. prezesem Międzykomunalnego Związku Szpitalnego, który nabył od miasta Kalisza plac przy ul. Toruńskiej i wybudował tam nowy szpital. Robotami kierował Albert Nestrypke.

W ubiegłym roku Mieczysław Jałowiecki został patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu. Odsłonięto tu również pomnik "człowieka, który kupił Westerplatte dla Polski".

Pomysł sprowadzenia do Polski szczątków Jałowieckiego powstał w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do Polski. Przez kilka miesięcy zabiegał o to dyrektor Muzeum prof. Grzegorz Berendt.

Zaczęło się od tego, że polonijny pasjonat historii Tomasz Muskus na londyńskim cmentarzu Elmers End Cemetery w Beckenham odnalazł zapomniane miejsce pochówku Mieczysława Perejasławskiego-Jałowieckiego i jego małżonki Zofii z Romockich.

Szczątki Jałowieckiego zostaną przewiezione z Londynu do Polski w ostatnim tygodniu listopada, po wcześniejszej ekshumacji. Uroczystości pogrzebowe zostały zaplanowane na poniedziałek, 5 grudnia na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku. Poprzedzi je msza święta, która odbędzie się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Udział w uroczystościach potwierdził Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława i ostatni z rodu, który mieszka w Australii. W ostatnich latach był on bardzo zaangażowany w upamiętnienie swojego przodka i jego dokonań. W Gdańsku obecna będzie także delegacja gminy Ceków-Kolonia z wójtem Mariuszem Chojnackim.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto