Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Prawie 800 dzieci czeka w kolejce na przyjęcie do żłobka

Redakcja MM
Redakcja MM
Marcin Bielecki
„Żłobki Miejskie” w Szczecinie dysponują 7 oddziałami z 680 miejscami dla dzieci do 3 lat. W tej chwili jest zapisanych do nich 781 dzieci.

Przyjęto 100 osób ponad normę, ponieważ miejsca są wykorzystywane tylko w 80 proc.

– To jest dopuszczalne dlatego, że w żłobkach frekwencja nigdy nie jest stuprocentowa – mówi Barbara Mielko, dyrektor „Żłobków Miejskich” w Szczecinie. – Dzieci czasami nie mogą się zaadoptować w nowym miejscu, płaczą, chorują. Niektórzy rodzice rezygnują z miejsca w żłobku i wtedy szansę mają kolejne osoby z listy.

Na liście oczekujących według stanu na 31 marca 2011 jest 779 podań.

Nowe zasady rekrutacji w Szczecinie

W pierwszej kolejności do żłobków przyjmowani są ci, którzy mają ukończone 4 miesiące, dzieci rodziców pracujących lub uczących się w systemie dziennym i dzieci zameldowane na stałe w Szczecinie. Podstawowa zmiana, jaka obowiązuje od września 2010 roku to ciągły nabór. Miasto go prowadzi przez cały rok szkolny, a nie, jak do tej pory, w ciągu jednego miesiąca.

Wiadomo, że najwięcej miejsc się zwolni we wrześniu, kiedy najstarsze dzieci odejdą do przedszkoli, ale to i tak nie rozwiązuje do końca problemu, bo miejsc nadal będzie brakować.

Na Warszewie będzie 80 miejsc

W Szczecinie powstaje jeden nowy żłobek przy ul. Duńskiej, który ma zostać oddany do użytku jesienią. Budowa żłobka kosztować będzie około 5 milionów złotych. Do żłobka uczęszczać będzie łącznie 80 dzieci: 24 osoby do oddziału maluchów oraz po 28 do średniaków i starszaków.

Miasto planuje także rozbudowę żłobka przy ul. Niedziałkowskiego. Docelowo miejsce znajdzie tam 90 dzieci. Nie wiadomo jednak kiedy rozpoczną się prace, ponieważ wspólnota mieszkaniowa sąsiadująca z terenem żłobka oprotestowała pozwolenie na budowę.

– Wspólnota nie chce, żeby żłobek się rozbudowywał, ponieważ uważa, że zabieramy im zieleń – mówi Krystyna Bartnik, zastępca dyrektora wydziału inwestycji miejskich Urzędu Miasta w Szczecinie. – Cofnięto nam jedno pozwolenie na budowę. Protest Wspólnoty oddalony został przez sąd apelacyjny. Urząd Wojewódzki ogłosił informację o wydaniu kolejnego pozwolenia na budowę i w ciągu trzech miesięcy można zgłaszać uwagi i wnioski. – Nie wiemy czy Wspólnota ponownie nie oprotestuje tego pozwolenia, więc trudno nam podać termin rozpoczęcia rozbudowy – mówi Krystyna Bartnik.

Nadzieja w klubikach dziecięcych

4 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zmienia ona zasady działania żłobków publicznych i umożliwia zakładanie prywatnych placówek zajmujących się opieką nad najmłodszymi dziećmi.

Ustawa wprowadza takie formy opieki jak klubik dziecięcy – dla dzieci od roku do 3 lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki będzie opiekun dzienny – może nim zostać na przykład rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci.

Żłobki, podobnie jak inne formy opieki, będą mogły zakładać gminy, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i kościelne.

Nadzór nad żłobkami będzie sprawował urząd miasta.

– Zgodnie z projektem ustawy prezydent miasta będzie prowadził rejestr żłobków i klubów dziecięcych – informuje Piotr Landowski z Urzędu Miasta. –  zaświadczenie o wpisie do rejestru będzie wydawane po złożeniu wniosku przez podmiot zamierzający prowadzić żłobek lub klub dziecięcy.

Nowe przepisy zachęcają także do legalnego zatrudniania niań, za które składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzać będzie budżet państwa oraz do tworzenia żłobków przy zakładach pracy.

W Szczecinie działa kilka prywatnych żłobków, które będą musiały dostosować się do nowych przepisów, ale na razie trudno powiedzieć czy powstaną nowe, bo zainteresowania dużego nie ma.

– Nie wpłynęły jeszcze żadne podania dotyczące założenia klubików, odbieraliśmy tylko  telefony z prośbami o informacje – mówi Małgorzata Olejnik, dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Miasta w Szczecinie. – Przy każdym wpisie do rejestru będziemy musieli przeprowadzić całą procedurę, która pozwoli nam ocenić czy osoba kierująca do nas wniosek spełnia wszystkie warunki do prowadzenia klubiku.

mał[email protected]



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto