Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kaliszu pomoże w opracowaniu szybkich testów na koronawirusa

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Szpital w Kaliszu pomoże w opracowaniu szybkich testów na koronawirusa
Szpital w Kaliszu pomoże w opracowaniu szybkich testów na koronawirusa Andrzej Kurzyński
Szpital w Kaliszu pomoże w opracowaniu szybkich testów na koronawirusa. Kaliska lecznica podpisała w tej sprawie umowę z konsorcjum pracującym nad nową metodą wykrywania zakażenia nowym patogenem.

Szpital w Kaliszu będzie dostarczał materiałów do badań, niezbędnych do opracowania szybkich testów na koronawirusa. Placówka będzie wskazać pacjentów z grup objętych badaniem, opisywać ich stan kliniczny, a także przekazywać krew do badań laboratoryjnych.

- Umowa na realizację prac badawczo-rozwojowych, które mają doprowadzić do opracowania szybkich testów wykrywania zakażenia Covid-19 ma dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu kluczowe znaczenie. Jestem dumny, że możemy tę umowę podpisać i realizować, bo to dowodzi, że stajemy po stronie podmiotów aktywnie włączających się w zwalczanie pandemii. Nie czekamy biernie na jej ewentualny rozwój - mówi Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Jak dodaje szef kaliskiej lecznicy, realizacja głównego celu umowy wpłynie na zwiększenie naszych szans na spłaszczenie krzywej zachorowań.

- Nie zrealizujemy tego bez precyzyjnych narzędzi, jakimi będą właśnie szybkie testy. Udział w badaniach jest dla nas sprawą priorytetową, bo jako szpital bezpośrednio odczuwamy skutki pandami, stojąc na pierwszej linii walki z wirusem. Skuteczne opanowanie Covid-19 będzie miało również duże przełożenie na zwiększenie społecznych skutków pandemii. Już dziś wiemy, że jest ona czymś więcej niż tylko kwestią zdrowia publicznego. Skutki pandemii są dotkliwe i dotkliwie odczuwalne przez gospodarkę, a tym samym przez cały społeczeństwo. Z pandemią, jako szpital zmagamy się że w pół roku. wiele osób się z nią oswoiło, ale wiemy że powrót do normalności będzie jeszcze długi i najpewniej trudny - podkreśla Radosław Kołaciński.

Pracują nad szybkimi testami na koronawirusa

Celem konsorcjum, które podpisało umowę z kaliskim szpitalem, jest realizacja programu badawczego, mającego doprowadzić do opracowania szybkich testów na koronawirusa. Konsorcjum współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu

- Liczymy na dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mamy także dużą pulę środków od prywatnych inwestorów. Sądzimy, że w najbliższym czasie uda nam się wprowadzić linię testową, która pozwoli opracować i zweryfikować skuteczność naszego podejścia - mówi lek. Sebastian Łaźniak, partner główny konsorcjum.

Opiekę naukową nad opracowaniem szybkich testów na koronawirusa sprawuje prof. Paweł P. Jagodzińśki, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto