Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wolicy. Oddział rehabilitacji pulmonologicznej cały czas wypełniony

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Prawie rok temu w szpitalu w Wolicy otwarto nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej. Od początku jego działalności z leczenie korzystali głównie pacjenci z poważnymi powikłaniami po koronawirusie. Dziś zapotrzebowanie na terapię nie zmalało. Placówka sukcesywnie dokłada łóżka, aby z pomocy mogło skorzystać więcej osób.

Budynek oddziału rehabilitacyjnego w Wojewódzkim Specjalistycznym ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy został otwarty na początku stycznia 2022. Powstał w ekspresowym tempie, aby stawiać na nogi osoby z poważnymi powikłaniami po koronawirusie.

- Do 26 łóżek, które mamy dołożyliśmy kolejne, ponieważ jest duże zapotrzebowanie, jeśli chodzi o rehabilitację. Myślę, że te 6, czy 8 łóżek, które będziemy mieli teraz dodatkowo (dzięki dobudowanemu łącznikowi - dop. red) też będą wykorzystane, bo kolejki są – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Czytaj więcej:

Pacjenci dochodzą tutaj do zdrowia, korzystając z nowoczesnego sprzętu - łóżka do hydromasażu, aparatu do fizjoterapii, do laseroterapii, a także sprzętu, który jest wykorzystywany do ćwiczeń funkcjonalnych i aktywacji pacjentów oraz komory hiperbarycznej.

- Covid jest jeszcze nadal schorzeniem niepoznanym. My wiemy dużo więcej o przypadłościach, występujących tuż po schorzeniu, ale nie wiemy jeszcze nic na temat powikłań odległych, które mogą wystąpić po kilku latach. Natomiast covid był, jest i my w nim nadal żyjemy. Na szczęście w tej chwili Omikron nie zbiera takiego żniwa jak Delta – uzupełnia Sławomir Wysocki.

Rehabilitację w dobudowanym niedawno oddziale przechodzą głównie pacjenci z powikłaniami po covidzie, ale są też pacjenci ze schorzeniami, z którymi mieliśmy do czynienia przed koronawirusem, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc.

- Drugą przyczyną tej choroby jest smog. 20 lat temu w Polsce z powodu tego schorzenia umierało ok. 17 tys. osób. W tej chwili, według danych z 2019 roku umiera 50 tys., więc trzykrotnie więcej. Według danych, w Europie przedwcześnie, z powodu schorzeń układu oddechowego wywołanych smogiem zmarło 170 tys. osób – dodaje Wysocki.

ZOBACZ TAKŻE:

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przdszkolnego w Dębem z wizytą w T...

Komunikacja miejska w Kaliszu. Tak kiedyś wyglądała

Komunikacja miejska w Kaliszu. Zobaczcie, jak kiedyś wygląda...

Moc atrakcji w szczytnym celu. Charytatywna wigilia przy CKiS w Kaliszu

Moc atrakcji w szczytnym celu. Charytatywna wigilia przy CKi...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto