Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale z regionu w czołówce prestiżowego ogólnopolskiego rankingu

Hubert Mościpan
archiw.
Pleszewskie Centrum Medyczne oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim zajęły dwa pierwsze miejsca w Wielkopolsce w opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” rankingu szpitali.

Pleszewskie Centrum Medyczne po raz kolejny uplasowało się w ścisłej czołówce ogólnopolskiego rankingu szpitali „Bezpieczny Szpital Przyszłości” 2018.

Pleszewska placówka zdobyła 838,24 punktów (w ubiegłorocznym zestawieniu 870) i zajęła 14. miejsce wśród 100 najlepszych szpitali w Polsce, 5. miejsce w kraju wśród szpitali na II poziomie i 1. miejsce w Wielkopolsce.

Autorzy rankingu przekonują, że Pleszewskie Centrum Medyczne od lat stanowi wzór zarządzania lecznicą.

- Przywiązujący ogromną wagę do opinii pacjentów, szpital przeprowadza badania ich satysfakcji, których wyniki publikuje na swojej czytelnej stronie internetowej. To przeprowadzone na przełomie września i października wypełniło 954 pacjentów m.in. oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych oraz laboratorium. Okazało się, ze z pobytu w szpitalu zadowolonych było 96% pacjentów, a wynik obniżył nieco wynik z SOR (65%). Najwięcej, 22% respondentów, wybrało szpital ze względu na dostęp do dobrych specjalistów. Ważne były też opinie rodziny i znajomych (17%) oraz dogodna lokalizacja (15%) - czytamy w uzasadnieniu rankingu.

Drugie miejsce w Wielkopolsce, siódme na II poziomie i 21. w kraju zajął Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Uzyskał 823,29 punkty (przed rokiem 819). Autorzy zestawienia podkreślają zmianę, jaka zaszła w ZZOZ w ostatnich latach.

- Jeszcze cztery lata temu zmagał się z 30-milionowym długiem. Dziś to 21. placówka w kraju mogąca się pochwalić lądowiskiem dla helikopterów i doskonałym oddziałem chirurgii i traumatologii dziecięcej. W październiku zaś zyskał karetkę neonatologiczną do przewozu noworodków, ufundowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - argumentuje „Rzeczpospolita”.

- Ranking pokazuje, że najwyższą jakość leczenia można osiągnąć w placówce oddalonej od wielkich ośrodków klinicznych - uważa Karolina Kowalska z „Rzeczpospolitej”.

Ranking, co roku przygotowywany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z „Rzeczpospolitą”, odbył się już po raz 15. Wyróżnienia otrzymały najlepsze szpitale zabiegowe, wielospecjalistyczne i onkologiczne z całego kraju.

Przy ocenie pod uwagę brano następujące kryteria: zarządzanie, jakość opieki, opiekę medycznę, jakość usług, certyfikaty jakości, komfort pobytu pacjenta, analizę zdarzeń i skarg oraz dostępność do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

W tym roku przybyło kategorii. Wymusiło je wejście sieci szpitali. 2018 to pierwszy pełny rok funkcjonowania sieci i z tej okazji autorzy rankingu postanowili porównać również szpitale na kolejnych poziomach.

Dodatkowym kryterium w tym roku było bezpieczeństwo pacjenta w zakresie występowania zakażeń szpitalnych i zużycia antybiotyków.

Do tegorocznego rankingu zgłosiło się 207 szpitali z całej Polski, w których leczono prawie 60% pacjentów w kraju, i które w dyspozycji mają ponad 40% bazy łóżkowej w Polsce.

Janusz Steinhoff: Szczególnie w kopalniach górnośląskich te warunki są coraz gorsze

Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto