Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuka na kaliskich przystankach. Prace laureatów konkursu APH [FOTO]

BH
Sztuka na kaliskich przystankach. Prace laureatów konkursu APH
Sztuka na kaliskich przystankach. Prace laureatów konkursu APH Galeria im. J. Tarasina
Na kaliskich przystankach autobusowych można oglądać prace laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W ramach siódmej odsłony projektu “Postój ze sztuką” eksponowane są cztery prace: “Akt kobiecy stojący” Olgi Kowalskiej (2015), “Podług nieba i zwyczaju” Magdaleny Łazarczyk, „bez tytułu” (2015) Krzysztofa Maniaka oraz praca malarska pt. “Edward” (2014) autorstwa Karoliny Bielawskiej.

O PRACACH:

“EDWARD” to praca inspirowana postacią Edwarda Kozłowskiego, młodzieńca uwiecznionego na portrecie “Chłopiec w szarym swetrze” autorstwa Mieczysława Kotarbińskiego. Obraz spłonął w Powstaniu Warszawskim, zachowała się jedynie jego czarno-biała fotografia.To właśnie Edward przyczynił się do samobójczej próby nastoletniego Czesława Miłosza. Sam, wiele lat później, pozbawił się życia, trując się gazem. W nigdy nieopublikowanym wierszu Miłosz przyznał się do uczucia triumfu, które towarzyszyło mu po otrzymaniu wieści o śmierci dawnego rywala.

Tytułem pracy “PODŁUG NIEBA I ZWYCZAJU” stało się zdanie, zaczerpnięte z XIX – wiecznych tekstów na temat polskiej architektury i jej związków z naturą, przejawiających się między innymi w wykorzystywaniu naturalnych budulców. Te archaicznie brzmiące słowa odnoszą się do koncepcji pracy, zainspirowanej fotografiami z początku XX wieku, przedstawiającymi rdzennych mieszkańców Ziemi Ognistej, Fuegan. Aura tych zdjęć zainspirowała autorkę do wykreowania własnego „plemienia”, które, podobnie jak Fueganie, stosuje właściwy dla siebie kod wizualnej identyfikacji. Nawiązuje on do idei domu, jako miejsca skupienia różnorodnych przedmiotów, służących do wykonywania codziennych czynności.

“AKT KOBIECY STOJĄCY” według Olgi Kowalskiej „to trochę fotografia-żart”, którego nie chce nadmiernie tłumaczyć – „na przystanku, w miejscu gdzie zwykle wiszą reklamy, może być takim błędem systemu…”

Krzysztof Maniak w fotografiach „BEZ TYTUŁU” odsłania swoje działania w krajobrazie, tworząc dyskretną, medytacyjną sztukę opartą na prostych gestach i interakcjach z przyrodą takich jak gładzenie mchu, wydeptywanie ścieżek, budowaniu konstrukcji z gałęzi.

Przystanki, gdzie można oglądać prace: Nowy Rynek Babina, Parczewskiego, plac Jana Pawła II, Złoty Róg, al. Wojska Polskiego (Kosmos), Harcerska (Rogatka).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto