Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukamy najbardziej cenionych i lubianych przez uczniów i ich rodziców nauczycieli z Wielkopolski oraz szkół przyjaznych uczniom

BH
Szukamy najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli w Wielkopolsce
Szukamy najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli w Wielkopolsce Głos Wielkopolski
Nauczyciel to zawód wyjątkowy. Nie można się go tak po prostu nauczyć. Poza wiedzą i doświadczeniem, żeby spełniać się w tej roli, trzeba mieć umiejętność nawiązywania relacji z uczniami, budowania u nich autorytetu i szacunku, umiejętność bycia jednocześnie ich opiekunem, liderem, ale i przyjacielem.

Takich nauczycieli z Wielkopolski docenimy i nagrodzimy w akcji Nauczyciel na Medal pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Wszystkich nominowanych znajdziemy na www.gloswiel kopolski.pl/nauczycielnamedal a każdy oddany głos będzie nie tylko podziękowaniem za ich pracę, ale także najmilszym upominkiem na niedawno obchodzony Dzień Nauczyciela.

Kandydaci nominowani są w trzech kategoriach: Nauczyciel na Medal nauczania początkowego, Nauczyciel na Medal klas IV-VIII szkoły podstawowej/gimnazjum , a także Nauczyciel na Medal szkoły ponadpodstawowej. Jeśli chodzi szkoły, które chcecie wyróżnić, można było nominować je tylko w dwóch kategoriach: Szkoła Przyjazna Uczniom i Najlepsza Szkoła Niepubliczna.

Pierwszy, powiatowy etap plebiscytu potrwa do czwartku 8 listopada do godz. 21. Zwycięzcy z Poznania i każdego powiatu awansują do wojewódzkiego finału zachowując głosy zdobyte w pierwszym, powiatowym etapie głosowania. Głosowanie w wojewódzkim finale rozpocznie się w poniedziałek 12 listopada i będzie trwać do czwartku, 22 listopada do godz. 21.00. Głosowanie w wojewódzkiej kategorii plebiscytu będzie trwało także do czwartku, 22 listopada, do godz. 21.00.

Ofensywa „Jedynki”

Sprawdźmy, jak prezentują się aktualne wyniki plebiscytu.

W ostatnich dniach sporo się wydarzyło na czołowych miejscach, przede wszystkim wśród nauczycieli. Zacznijmy jednak od szkół.

W kategorii „Najlepsza szkoła niepubliczna” rywalizują placówki z całego województwa. W czołówce utrzymuje się Prywatna Szkoła Podstawowa Jagiellończyk z ulicy Skalmierzyckiej, która w minionym tygodniu zanotowała awans na piątą pozycję. Strata do podium jest niewielka, różnica to zaledwie kilkanaście głosów.

W kategorii „Publiczna szkoła przyjazna uczniom” na prowadzeniu umocniła się kaliska Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19, która wyprzedza Zespół Szkół z Jankowa Pierwszego oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Kaliszu.

Jednak najbardziej zacięta rywalizacja ma miejsce w trzech kategoriach nauczycielskich.

Wśród tych uczących w najmłodszych rocznikach nową liderką jest Julita Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3. Maja w Kaliszu. Wyprzedziła ona dotychczasową liderkę - Małgorzatę Jaworską ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. W. Broniewskiego w Kaliszu. Trzecie miejsce utrzymała Jolanta Kwinta ze Szkoły Przyszpitalnej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Różnice między prowadzącymi zaznaczają się coraz wyraźniej.

- Oprócz tego, że jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, jestem także pedagogiem szkolnym. To taki rzecznik praw uczniów i rodziców, którzy nie zawsze ze wszystkimi problemami pójdą do dyrekcji, a do mnie zawsze mogą przyjść. Często potrzebują rozmowy, różnego rodzaju pomocy - mówi Julita Kowalska.

Całą swoją karierę zawodową związała z kaliską „Jedynką”. Pracuje w niej od 1990 roku.

- Edukacja wczesnoszkolna to są maluchy, którym musimy wskazywać kierunki i drogę. Te dzieci są prawdziwe, nie są jeszcze tak „popsute” przez tę całą rzeczywistość. Dlatego tak dobrze się z nimi pracuje, i gdybym miała jeszcze raz wybierać swoją ścieżkę zawodową, to ponownie zdecydowałabym się na edukację wczesnoszkolną - zapewnia nauczycielka.

Wśród nauczycieli szkół ponadpodstawowych prowadzenie utrzymał Jarosław Sobczak z Zespołu Szkół Samochodowych im. S. Staszica w Kaliszu. Tuż za nim są: Emilia Nadera i Katarzyna Kęsikowska.

Najbardziej emocjonująca rywalizacja toczy się wśród nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Zdobyte przed tygodniem prowadzenie utrzymała Eliza Świerk z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Kaliszu, jednak w ostatnich dniach brawurową szarżę z dalszych pozycji przeprowadziła Joanna Kucharska z SP nr 1 w Kaliszu, co pozwoliło jej wskoczyć na drugą pozycję. Trzecia jest była liderka rankingu - Ewa Katarzyniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stobnie Siódmym.

O podium do samego końca walczyć będzie m.in. Jacek Rutkowski ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu.

W tym roku osiąga pełnoletność pracy nauczyciela języka polskiego. Zaczynał w szkole w Tłokini Wielkiej, od 15 lat pracuje już w „Nazaretankach”.

- Jest to szkoła katolicka, więc poza tym, że przygotowujemy uczniów do egzaminów zewnętrznych, to kładziemy również nacisk na formację, na ułożenie młodego człowieka pod kątem wartości, które pomogą mu w późniejszym życiu - przyznaje Rutkowski.

Poza pracą znajduje czas na liczne pasje, zwłaszcza sportowe.

- Prywatnie jestem zwolennikiem rozwoju fizycznego. Moją wielką pasją ostatnio jest jeździectwo, którym zaraziła mnie córka. Weekendy staram się więc spędzać na świeżym powietrzu, nie tylko w stadninie, ale również na rowerze, grając w tenisa czy siatkówkę. Uważam, że nie ma przesady w stwierdzeniu „w zdrowym ciele - zdrowy duch” - uważa pedagog.

W trwającym roku szkolnym uczy dwie klasy czwarte, szóstą, trzecią gimnazjum oraz klasę Va, której jest wychowawcą.

- Nauczyciel języka polskiego to nie tylko ten, który uczy poprawnie mówić i pisać, ale również poruszać się w świecie współczesnym, związanym z teatrem, filmem i innymi dziedzinami sztuki - ocenia.

Co w jego pracy wzrusza go najbardziej?

- Gdy spotykam byłych uczniów, dorosłych, 30-letnich już ludzi, którzy wspominają, że zapamiętali lekcje z panem Rutkowskim . Mówią „pan powiedział to i tamto”. Ja już tych lekcji po tylu latach nie pamiętam, a w ich głowach to zostało - cieszy się Rutkowski.

Co uczniowie zapamiętują najczęściej?

- Mam takie różne swoje powiedzenia, które oni potem, po latach cytują. Uczniowie nieraz mówią, że coś jest trudne. Ja na to odpowiadam, że „trudne to jest wejście na K2 zachodnią stroną, zimową porą”. To wszyscy pamiętają - śmieje się Jacek Rutkowski.

Krypta jasnogórska otwarta dla zwiedzających. Tylko przez miesiąc

TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto