Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tabliczki znamionowe powiększyły zbiory Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. ZDJĘCIA

AND
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wzbogaciło swoje zbiory o bardzo cenną kolekcję tabliczek znamionowych. Przekazał je Wiesław Giera dyrektor Zakładu Procesów Specjalnych kaliskiej WSK.

164 tabliczki pochodzą z 22 państw z 3 kontynentów Ameryki Płn., Europy i Azji. Najstarsza to tabliczka z honownicy z 1933 r. firmy „Hille” z Drezna, a najmłodsza z 2013 r. podarowana została przez producenta pieców do azotacji. Najciekawszą z kolei jest tabliczka amerykańskiej obrabiarki wyprodukowanej dla francuskiej firmy „Burton Fils”.

Muzeum kolekcjonuje już od lat dawne maszyny w tym krosna tkackie, maszyny parowe i inne, nadto fortepiany, tkaniny, dzianiny, ceramikę. Praktyka muzealna pokazuje jednak, że nie wszystko da się ocalić, trudno sobie przecież wyobrazić zachowanie np. całej tkalni, czy działu produkcyjnego z setkami maszyn. To co można robić, to chronić pamięć. Takiej ochrony podjął się dyrektor Zakładu Procesów Specjalnych WSK „PZL Kalisz” Wiesław Giera. Przedsiębiorstwo WSK „PZL Kalisz” posiada bogatą, choć niedługą historię w porównaniu z innymi fabrykami. Zakład powstał w 1941 r. pod nazwą „Zollern – Werke – Weser Flug” i zajmował się remontem sprzętu wojennego. Po wojnie fabryka działała pod nazwą Państwowe Zakłady Samochodowe w latach 1946 – 1949, Zakłady Sprzętu Samochodowego 1949 – 1951, Zakłady Naprawy Samochodów 1951 – 1952. W czerwcu 1952 roku powołano Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL - Kalisz”. Wtedy też przebranżowiono zakład włączając go do grupy przedsiębiorstw lotniczo – silnikowych. Przez wszystkie te lata WSK doposażane było w różnego rodzaju maszyny.

Współpraca między WSK, a muzeum w Opatówku rozpoczęła się w 2003 roku przy okazji organizacji międzynarodowej konferencji „Dziedzictwo Przemysłowe Kalisza i regionu”. Zakład przekazał także do zbiorów muzealnych elementy wyposażenia zakładowej drukarni oraz cały złożony specjalnie dla muzeum silnik tłokowy ASz- 62. Chciano nawet przekazać do zbiorów muzealnych stare wysłużone maszyny. Jednak ze względu na ich gabaryty było to niemożliwe.

Namiastką są natomiast tabliczki znamionowe, które przekazał Wiesław Giera. Przygotował on także gotowy katalog zbioru. Oczywiście temat gromadzenia tabliczek nie jest zamknięty i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku jest gotowe do rozszerzenia kolekcji na inne przedsiębiorstwa.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto