Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takich urządzeń w Polsce jest niewiele. Pleszewski szpital nabył specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Pleszewskiego Centrum Medycznego
Takich urządzeń w Polsce jest niewiele. Pleszewskie Centrum Medyczne kupiło egzoszkielet. Dzięki nowoczesnemu urządzeniu pacjenci osłabieni po wielu chorobach, szczególnie tych nowotworowych, neurologicznych czy z urazami kręgosłupa mogą się już rehabilitować i szybciej wracać do zdrowia.

Takich urządzeń w Polsce jest niewiele. Pleszewski szpital kupił egzoszkielet

Egzoszkielet inaczej zwany bionicznym szkieletem jest nieoceniony przy rehabilitacji pacjentów, którzy mają na przykład niedowłady kończyn dolnych. Jest zbudowany ze sztywnej, samonośnej konstrukcji, która posiada różne tryby działania pozwalające na szerokie zastosowania. Inicjuje m.in. naturalny chód i nie obciąża przy tym kończyn. Istotne jest również to, że jeśli zaistnieje taka potrzeba urządzenie pozwala na szybką modyfikację chodu. Sprawia, że treningi równowagi są bezpieczne dla rekonwalescenta, a wykonywanie przysiadów i wykroków oraz spacerowanie w miejscu nie grozi ryzykiem upadku.

- Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się pozyskać dla naszej placówki tak specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji. Nie jest to urządzenie łatwo dostępne. Mogą się nim pochwalić tylko nieliczne placówki rehabilitacyjne w kraju. Pozwoli nam ono już teraz na zapewnienie pacjentom kompleksowej, a co za tym idzie jeszcze skuteczniejszej terapii. Dzięki temu będą oni szybciej wracać do zdrowia, a o to przecież chodzi - mówi Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

O wyposażeniu szpitala w egzoszkielet zarząd myślał od dawna. Jednak koszt zakupu urządzenia był nie do udźwignięcia dla placówki. W końcu udało się pozyskać środki z Ministerstwa Zdrowia w ramach konkursu dotyczącego Narodowej Strategii Onkologicznej 2021.

- Cena egzoszkieletu była dla naszego szpitala zaporowa, bo to kwota blisko 700 tysięcy zł. Okazało się jednak, że bardzo szeroki zakres usług i wysoki poziom świadczeń na oddziale rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym pozwolił nam na spełnienie kryteriów ministerialnego konkursu i dzięki temu mogliśmy sfinansować zakup ze środków zewnętrznych - dodaje prezes Górczyński.

Każdy pacjent jest inny i w każdym przypadku konieczne będzie ustawienie innych parametrów urządzenia pozwalających na skuteczną terapię. Egzoszkielet jest bardzo zaawansowany technicznie i ma tak wiele funkcji, że obsługujący go personel cały czas będzie się doszkalał i szukał jak najlepszych metod przywracania sprawności u osób rehabilitowanych.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

"Linie życia" w Zajezdni Kultury. Otwarcie wystawy prac Moni...

Śladami Olędrów. Sprawdzali, co kryje w sobie Puszcza Pyzdrska

Gmina Pleszew. Uderzył i uciekł, po czym... zrobił to ponown...

Trwają XXI Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe w Ośrodku Ku...

W bogatych zbiorach Jana Zbigniewa Haina znajduje się mnóstwo ciekawych zdjęć z historii Pleszewa. Tym razem przenosimy się m.in. do lat 70. i 90. ubiegłego wieku. W galerii zamieściliśmy fotografie pleszewskich młynów i zakładów zbożowych

Unikatowe zdjęcia z historii Pleszewa. Pleszewskie młyny w d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto