Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Osiakowskich to ulubione miejsce turystów w Kaliszu. Warto odwiedzić je w ferie! ZDJĘCIA

ESA
Muzeum Osiakowskich to numer 1 wśród 28 atrakcji w Kaliszu, które znalazły się na portalu TripAdvisor. Turystów przyciąga niesamowity klimat, różnorodność i tysiące ciekawych eksponatów, których przybywa niemalże z dnia na dzień. W tym miejscu każdy znajdzie coś co go zainteresuje. Warto odwiedzić je choćby podczas trwających właśnie ferii.

Na portal TripAdvisor Muzeum Osiakowskich trafiło dzięki turyście z innego miasta. Od tego czasu pozytywnych ocen zaczęło przybywać. Muzeum przy ul. Garbarskiej w Kaliszu od długiego czasu zajmuje 1 miejsce wśród 28 zamieszczonych na portalu atrakcji w Kaliszu.

W muzeum byłam dwa razy. Za każdym zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wystawa ciągle się powiększa. Widać, że jest prowadzone z pasją, na każde zadane pytanie odnośnie ekspozycji czy historii miasta uzyskałam odpowiedź. Będąc w Kaliszu grzech nie odwiedzić. Na pewno jeszcze nie raz zajrzę

– to opinia Weroniki, zamieszczona na portalu TripAdvisor.

Unikalny dizajn miesza się z artyzmem i rozkosznym kiczem. Co jest takiego fascynującego w starym, zniszczonym przedmiocie wydartym codzienności sprzed kilkudziesięciu, czy stu lat? Może właśnie to, że był ważny dla kogoś, kto już dawno nie żyje. Abstrahując od interesujących aspektów historyczno-kulturowych jest w obcowaniu z tymi rzeczami jakiś element metafizyczny. Tak bym to ujął

– zachwyca się użytkownik Tomekfu

Muzeum zwykłych ludzi, które powstało z wielkiej pasji właściciela

W 10 salach znajduje się wiele tysięcy przedmiotów codziennego użytku od wyposażenia dawnej kuchni przez aptekę po warsztat szewski. Muzeum Osiakowskich to historie zwykłych ludzi w okresie międzywojennym, ale też z przełomu XVIII i XIX wieku. Najstarszy eksponat ma około tysiąca la, a najmłodsze pochodzą z okresu II wojny światowej i PRL.

Kalisz, okolice, ale i egzotyka

Mnóstwo przedmiotów pochodzi z Kalisza i ściśle wiąże się z historią miasta, ale nie brakuje też okazów z wsi i lasu, są też pamiątki z egzotycznych podróży. Najmłodszym gościom muzeum z pewnością najbardziej spodoba się bogata kolekcja starych zabawek, wózków i przede wszystkim lalek produkowanych w Kaliszu, w Fabryce Lalek i Zabawek Drewnianych Adama Szrajera, która powstała w 1884 roku i mieściła się przy ulicy Niecałej. To tutaj produkowano zabawki, które były eksportowane do wielu krajów europejskich, a także do obu Ameryk. W okresie międzywojennym jednym z hitów eksportowych była lalka tak zwana shirleyka.

Jak mówi własciciel muzeum – Andrzej Banert, eksponaty, które można podziwiać przy ul. Garbarskiej zbierał całe życie. Zliczyć się ich nie da, bo różnorodnych przedmiotów przybywa z dnia na dzień.

ZOBACZ TAKŻE:

Pomysł na spędzenie czasu wolnego w ferie – Regionalna Izba ...

Zimowe szaleństwa w Parku Przyjaźni w Kaliszu. ZDJĘCIA

Pomysł na ferie. Wizyta w niegdyś najbardziej tajemniczym mi...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto