Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To właśnie oni są zasłużeni dla powiatu kaliskiego

Elżbieta Bielewicz
Zasłużeni dla Powiatu Kaliskiego w roku 2017
Zasłużeni dla Powiatu Kaliskiego w roku 2017 Elżbieta Bielewicz
20 stycznia w Hali Sportowej w Liskowie odbędzie się Święto Powiatu Kaliskiego. Jednym z punktów tego corocznego wydarzenia będzie wręczenie medali „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”. Tym razem złożono trzy wnioski o przyznanie tego prestiżowego tytułu. Kandydatami są stowarzyszenia i osoby, których działalność związana jest z pracą na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, potrzebujących pomocy i wsparcia. Warto ich poznać.

Jednym ze zgłoszonych kandydatów jest wiejskie stowarzyszenie „Razem łatwiej” z Koźminka.
Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w lutym 1997 r. Jego celem jest tworzenie jak najkorzystniejszych warunków do pełnego fizycznego i osobowego rozwoju ludzi niepełnosprawnych oraz aktywnego i godnego ich uczestnictwa w życiu społecznym, a także pomoc ich rodzinom. Stowarzyszenie od prawie 10 lat prowadzi także Warsztat Terapii Zajęciowej w Koźminku realizując działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej w pięciu pracowniach terapeutycznych: gospodarstwa domowego, plastycznej, rękodzieła, informatycznej i krawiecko - artystycznej.
W codziennych zajęciach w WTZ uczestniczy 30 osób niepełnosprawnych przywożonych z terenu gmin: Koźminek, Żelazków, Ceków Kolonia i Opatówek. Obecnie Stowarzyszenie liczy 38 członków zwyczajnych, są to głównie rodzice osób niepełnosprawnych oraz 40 członków wspieranych - uczestników i kandydatów na uczestników WTZ w Koźminku.
Od 2001 roku prezesem zarządu stowarzyszenia jest Helena Banasiak - mieszkanka Koźminka, osoba energiczna i przedsiębiorcza, niezwykle oddana swej pracy.
Z wnioskiem wystąpili Monika Nowak i Mariusz Krupiński, radni Rady Powiatu Kaliskiego.

Złożono także wniosek o przyznanie medalu „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” osobie niezywkle cenionej i znanej w gminie Lisków i nie tylko. To Aleksander Tomalak z Żychowa, inicjator i współwłaściciel firmy EDAL. Zakład powstał w 1992 roku a w 1998 roku uzyskał status Zakładu Pracy Chronionej. Firma zajmuje się produkcją artykułów spożywczych głównie herbat, przypraw korzennych, ziołowych oraz bakalii. Obecnie zatrudnia około 80 osób, w tym 45 osób niepełnosprawnych pracujących na specjalnie przystosowanych dla nich stanowiskach.
Pan Aleksander Tomalak wspiera finansowo Kaliski Klub „Amazonki”. W 2014 roku otrzymał honorowy tytuł i pamiątkową statuetkę „Dobroczyńca Kaliskich Amazonek”. Angażuje się w działalność dobroczynną wspierając potrzebujących m.i n. poprzez GOPS w Liskowie, Zgromadzenia Sióstr Zakonnych i Fundację Arka z Męckiej Woli. Pan Tomalak należy do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Niepełnosprawnych od 12 lat pełni także funkcję przewodniczącego Rady Gminy Lisków. Ponadto wspiera Gminne Towarzystwo Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Ochotniczą Straż Pożarną czy Parafię Rzymskokatolicką w Liskowie a także miejscowe szkoły, Dom Pomocy Społecznej w Liskowie jak również Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski w Mycielinie. Angażuje się w życie społeczne i kulturalne Zespołu i Kapeli Liskowianie oraz Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Kaliskiego.

Do tytułu i medalu „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” pretenduje także Fundacja Dzieciom „Pomagaj”, która powstała w 2007 roku z inicjatywy państwa Sławomira i Agnieszki Nowaków, którzy sami są rodzicami niepełnosprawnego dziecka. Po wielu przykrych doświadczeniach życiowych związanych z rehabilitacją swojego syna postanowili pomagać innym rodzicom znajdującym się w podobnej sytuacji i powołali do życia Fundację. Głównym celem Fundacji jest pomoc w leczeniu, rehabilitacji i edukacji osób niepełnosprawnych, a w szczególności dzieci i młodzieży. Od początku swojej działalności fundacja wsparła już ponad 250 podopiecznym oraz przekazała innym organizacjom pozarządowym działającym na rzecz niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i osób dorosłych – dotacje i wsparcie finansowe o łącznej wartości ponad 4 mln. 380 tys. zł.
Fundacja od kilku lat jest wśród 10 największych organizacji pożytku publicznego w Polsce, która dzięki zaufaniu podatników otrzymuje najwięcej wpływów z 1% podatku dochodowego.
W 2012 roku Fundacja Dzieciom „Pomagaj” utworzyła Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjne „Tęcza” w miejscowości Wolica, którego dyrektorem jest Agnieszka Nowak. W centrum może uczyć się i rehabilitować docelowo 60 uczniów w wieku od 3 do 25 lat z głęboką niepełnosprawnością intelektualną lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi, czy z autyzmem. Centrum oferuje swoim podopiecznym zajęcia, zarówno w formie indywidualnej w domu, jak i zespołowej (oddział przedszkolny, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, zespoły edukacyjno-terapeutyczne).
Od 26 sierpnia 2013 roku do 31 marca 2017 roku Fundacja realizowała projekt pn. „Świetlica”, którego budżet wynosił ponad 805.000,00 zł, a działania obejmowały prowadzenie świetlicy opiekuńczo – terapeutycznej. Podczas zajęć na świetlicy dzieci mogły korzystać z bezpłatnych zajęć specjalistycznych takich jak: dogoterapia, logopedia, fizjoterapia oraz korzystać z opieki psychologa. Od początku istnienia Fundacja Dzieciom „Pomagaj” jest całkowicie oddana podopiecznym z Powiatu Kaliskiego a także z powiatów ościennych.

Prognoza pogody na najbliższe dni:

Źródło: TVN Meteo

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto