Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trendy w mieszkaniach: Wiosennie we wnętrzach!

Monika Kaczyńska
Decydując się na intensywne kolory najlepiej ograniczyć liczbę barw do dwóch, trzech
Decydując się na intensywne kolory najlepiej ograniczyć liczbę barw do dwóch, trzech Libet
Delikatnie i ostro - podobnie jak w modzie, we wnętrzach w tym sezonie królują kontrastowe zestawienia żywych kolorów, co bardzo przypomina radosne lata 60. w pełnym rozkwicie.

Wiosną zazwyczaj ogarnia nas apetyt na zmiany. Chętniej też niż jesienią czy zimą sięgamy po intensywne kolory, nie tylko w ubraniu, ale także we wnętrzach. Wiosenny remont to dobry moment, by zdecydować się na wprowadzenie do wnętrz turkusu, koloru cytryny czy intensywnego różu. Najważniejsze jednak, by zrobić to rozważnie. W przeciwnym razie kolejne malowanie najdalej jesienią.

Farby jak tkaniny
Odpowiedzią na tę tendencję są nowe kolory farb z serii Akrylit W Dekoral Fashion Collection, sygnowanej przez projektantkę mody Evę Minge. Została ona poszerzona o propozycje niemal wprost ze światowych wybiegów. Znajdziemy wśród nich intensywne żółcie, soczyste zielenie czy pełne życia turkusy. Jednocześnie projektantka zestawiła ich wyrazistość z oryginalnym charakterem tkanin, królujących w tym sezonie na wybiegach. Efektem tych poszukiwań są: Blue Jeans, Atłasowy Grafit, Cytrynowy Tiul, Tweedowa Zieleń, Słoneczny Len i Muślinowy Turkus.

Bez wątpienia pozwolą one ożywić wnętrze, warto jednak pamiętać, że intensywne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie. Dlatego w małych mieszkaniach lepiej zastosować je na mniejszej powierzchni, np. jako kolorystyczny akcent oddzielający dwie strefy użytkowe.

Kolory ścian muszą także współgrać z kolorami mebli, obić, zasłon. Decydując się na zestawienie ze sobą dwóch intensywnych - na przykład Muślinowego Turkusu z Żakardowym Różem warto resztę wystroju pomieszczenia utrzymać w neutralnych barwach - subtelnych szarościach, beżach czy odcieniach bieli. Dodatki - takie jak lampy, zasłony czy dywany powinny współgrać albo z neutralnym tłem, albo z którąś z intensywnych barw.

Kolor na próbę
Zanim zdecydujemy się ostatecznie na pokrycie dużej powierzchni intensywnym kolorem, warto pomalować nim mniejszą powierzchnię (np. metr kwadratowy) i przyjrzeć się barwie o różnych porach dnia i w różnym oświetleniu.

Np. intensywnie niebieski Blue Jeans może doskonale się sprawdzić w słonecznym pokoju położonym od południa czy zachodu, gorzej w pomieszczeniu, w którym światła jest mniej. Do tego zupełnie inaczej kolor będzie wyglądał w sztucznym oświetleniu.

W krainie złudzeń
Intensywne kolory idealnie nadają się do optycznego zmieniania proporcji pomieszczeń. Jeśli w długim i wąskim pokoju pomalujemy krótsze ściany na ciemniejszy kolor, pomieszczenie wyda się bardziej kwadratowe. Pomalowanie ścian do połowy wysokości ciemniejszą barwą obniży pomieszczenie. Najlepszy efekt uzyska się, jeśli ich górna część będzie ciemniejsza, ale w takim przypadku dodatkowym efektem będzie optyczne pomniejszenie pomieszczenia. Z kolei jasne kolory optycznie je powiększą. Ten sam efekt da pomalowanie przeciwległych narożników pomieszczenia ciemnymi barwami, pozostałych zaś jaśniejszymi.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto