Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące osób korzystały w ubiegłym roku z zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Archiwum Państwowe w Kaliszu podsumowało 2018 rok
Archiwum Państwowe w Kaliszu podsumowało 2018 rok Archiwum Państwowe w Kaliszu
W 2018 roku z zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu skorzystały tysiące osób. We wtorek kaliska placówka podsumowała miniony, bogaty w różne wydarzenia rok.

W minionym roku zasób APK zwiększył się aż o 13 398 jednostek, a do najciekawszych nabytków należą z pewnością: dokument pergaminowy z 1568 r. z pieczęcią lakową wystawiony przez Radę Miejską z Kaliszu dla miejscowego bractwa kramarskiego; akta metrykalne z powiatu kaliskiego z lat 1808-1901; spuścizna rodziny Jabłkowskich z Kalisza z lat ok. 1905-1951 oraz akta Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia” w Kaliszu z lat 1959-1998.
Co najważniejsze, zbiory archiwum cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ubr. w pracowni naukowej udostępniono ponad 9000 jednostek archiwalnych i mikrofilmów. W większości korzystali z nich obywatele Polski, ale także Niemiec, Francji, Izraela, Brazylii, Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie do Archiwum Państwowego w Kaliszu wpłynęło ponad 1100 podań, głównie z prośbą o przeprowadzenie poszukiwań genealogicznych.
Sztandarową dziedziną, którą może pochwalić się Archiwum Państwowe w Kaliszu jest popularyzacja. W minionym roku zorganizowano m. in. Marcowy Maraton Archiwalny; obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, w których coś dla siebie mogli znaleźć archiwiści zakładowi, miłośnicy genealogii, czy młodzież szkolna. W ramach imprez cyklicznych dla młodzieży odbyła się kolejna odsłona Kaliskiego Archiwum Filmowego. Tradycyjnie udało się przeprowadzić kolejną edycję konkursu „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”, którego finał po raz pierwszy odbył się w Villi Calisia przy Alei Wolności. Z wydatną pomocą Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu udało się przygotować spotkania tematyczne m. in. z Wacławem Majchrzakiem, Anną Jabłkowską-Klimas, Jerzym Wojtczakiem.
W minionym roku Archiwum Państwowe w Kaliszu przeprowadziło 22 lekcje archiwalne dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Uczniowie brali udział w zajęciach na temat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu, warsztatach „Propaganda w Polsce Ludowej”, zajęciach na temat społeczności żydowskiej w Kaliszu, warsztatach „Szukajcie, a znajdziecie...”, Kaliskiego Archiwum Filmowego, odzyskania niepodległości przez Polskę w kontekście lokalnym, materiałów archiwalnych do historii Liskowa, Dębego. Łącznie w przedsięwzięciach wzięło udział ok. 500 uczniów z 22 szkół regionu kaliskiego.
W zebraniu sprawozdawczym z działalności placówki uczestniczyli goście, z którymi archiwum miało okazję blisko współpracować. Kaliscy archiwiści gościli tym razem: naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu Grażynę Dziedziak, reprezentującą prezydenta Kalisza; naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu Mariusza Witczaka; radnego Leszka Ziąbkę; prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. dr hab. Krzysztofa Walczaka oraz wiceprezesa prof. dr hab. Ewę Andrysiak; dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Kaliszu Violettę Słupianek; dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Jarosława Wujkowskiego; prezesa Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbietę Stadtmüller; nauczyciela Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Izabellę Galubę-Bryja; nauczyciela z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu Aldonę Wasilewską; darczyńców: Annę Jabłkowską-Klimas, Wojciecha Pilarskiego i Andrzeja Jabłońskiego. W zebraniu uczestniczyli także pracownicy Archiwum Państwowego w Kalisz, a gospodarzem tradycyjnie była dyrektor dr Grażyna Schlender.

Cezary Żak: Aktorstwo to jest bardzo trudny zawód dla kobiety

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto