Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu na kolejnej wymianie w partnerskiej szkole w Hamm ZDJĘCIA

BH
Uczniowie I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu na kolejnej wymianie w partnerskiej szkole w Hamm
Uczniowie I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu na kolejnej wymianie w partnerskiej szkole w Hamm I LO im. A. Asnyka
Między I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu a Gimnazjum Hammonense w Hamm odbyła się kolejna wymiana. Była ona wyjątkowa, gdyż właśnie w tym roku szkoły obchodzą 25-lecie współpracy. Dodatkowo Asnyk świętuje 200-lecie powstania gmachu szkoły.

Jak co roku podczas wymiany, młodzież polsko-niemiecka opracowuje wspólny projekt, który przedstawia w dwóch językach w formie plakatów lub multimedialnej. Tematem tegorocznych warsztatów był przemysł oraz obszary postindustrialne w regionie Hamm, które są przeobrażane lub przekształcane w taki sposób, by mogły na nowo służyć lokalnej społeczności w dobie zmian gospodarczych, które przyczyniły się do zamknięcia licznych fabryk, hut i kopalń w Zagłębiu Rury.

- Podczas tych 6 wspólnie spędzonych dni młodzież pracowała bardzo intensywnie nad zagadnieniami dotyczącymi przemysłu, gospodarki, architektury oraz historii, które mają ogromny wpływ na obecny wygląd tej części Niemiec. Analizując przemiany, które doprowadziły do końca ciężkiego przemysłu u naszych sąsiadów, uczniowie mogli lepiej zrozumieć problemy, z jakimi zmaga się Kalisz, a także inne polskie miasta związane z przemysłem, w których dzisiaj niejedna fabryka jest już tylko widmem - informują koordynatorzy projektu.

Międzynarodowe grupy składające się zarówno z Polaków jak i Niemców miały za zadanie przeanalizować tematykę przemysłu w Zagłębiu Rury na płaszczyźnie historycznej do 1958 roku, od 1958 roku do dziś, a także opracować pomysły na funkcjonowanie tego regionu w przyszłości.

Efekty końcowe pracy międzynarodowych zespołów zadowoliły zarówno polskich, jak i niemieckich opiekunów, którzy asystowali uczniom na każdym kroku, a także Panią Ulrike Wasche, burmistrz miasta Hamm, której uczniowie osobiście zdali relację z tegorocznej wymiany i jej efektów podczas spotkania w ratuszu w Hamm.

Podczas wymiany nie zabrakło też wspólnych spotkań poza szkołą, m.in. kolacji powitalnej oraz pożegnalnej, wspólnych kręgli, zwiedzania wielu ciekawych miejsc, czy też wspólnego grillowania.

Wszystko to możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co uczestnicy i opiekunowie bardzo serdecznie dziękują

Sport ważniejszy od polityki? Holenderscy ministrowie podczas wystąpienia premiera oglądali mecze LE

Press Focus

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto