Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskowie wzięli udział w akcji "Szkoła pamięta" i odwiedzili groby zasłużonych ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskowie wzięli udział w akcji "Szkoła pamięta" i odwiedzili groby zasłużonych
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskowie wzięli udział w akcji "Szkoła pamięta" i odwiedzili groby zasłużonych Agnieszka Wojciechowska/źr. liskow.pl
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskowie w ostatnich dniach października każdego roku odwiedzają wraz z nauczycielami parafialny cmentarz, by uczcić modlitwą i zapalonymi zniczami ludzi zasłużonych dla miejscowości.

W tym roku szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” upamiętniającą ważne postacie i wydarzenia. Akcja ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności Polaków i o tych, którzy związani są z historią danego regionu.

W ramach tej akcji uczniowie odwiedzali i porządkowali groby osób cenionych w naszej społeczności. Zapalili znicze na grobach m.in.:

- ks. Wacława Blizińskiego – założyciela instytucji kulturalnych, oświatowych i spółdzielczych w Liskowie; wielkiego działacza społecznego, posła (1919 – 1922) i senatora (1938 – 1939),
- Małgorzaty Bojanowskiej – krewnej ks. W. Blizińskiego, żarliwej patriotki, która wraz z córką Marią przybyła do Liskowa w 1912r. Maria sprzedała ziemię pod budowę naszej obecnej szkoły,
- Tekli Kleczyńskiej – współpracownicy ks. W. Blizińskiego i właścicielki budynku obecnego Urzędu Gminy Lisków,
- Antoniego Szewczyka – współpracownika ks. W. Blizińskiego i współtwórcę Spółdzielni „Gospodarz”.

- Ponadto uczniowie klasy VI zaprosili lokalnego regionalistę i historyka Stefana Ferenca, aby opowiedział o miejscach pamięci, pomnikach oraz grobach ludzi zasłużonych dla Liskowa. Z ciekawej relacji historycznej młodzież dowiedziała się, gdzie spoczywają osoby, które walczyły za naszą wolność, współtworzyły liskowską infrastrukturę i podnosiły z powojennej pożogi naszą miejscowość - relacjonuje Agnieszka Wojciechowska.

Uczniowie klas VII i VIII oddali hołd postaciom ważnym dla całej Polski. Zapalili znicze pod popiersiem generała Tadeusza Kościuszki – znakomitego dowódcy i bohatera narodowego, człowieka przywiązującego ogromne znaczenie do ideałów wolności i tolerancji oraz przy dębie pamięci o podpułkowniku Karolu Kosińskim – lekarzu, wybitnym antropologu, który od 1932 r. był lekarzem w szpitalu przy Sierocińcu Św. Wacława w Liskowie a od 1939 r. komendantem szpitala polowego. Został zamordowany przez NKWD w Katyniu.

Anita Lipnicka – 25 lat na scenie

Dzień Dobry TVN

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto