Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Kalisza rezygnują z lekcji religii. Jakie podają powody?

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Zarówno w tym roku szkolnym, jak i w poprzednim z lekcji religii zrezygnowało kilkaset uczniów. Wśród nich większość to uczniowie szkół średnich. Co ciekawe wielu z nich rezygnuje wcale nie ze względu na wiarę czy niechęć do przedmiotu.

W roku szkolnym 2021/2022 z lekcji religii w szkołach podstawowych zrezygnowało 1173 uczniów, podczas gdy na zajęcia uczęszczało 6734. W tym roku szkolnym z religii zrezygnowało 768 osób. W zajęciach uczestniczy 6694 uczniów. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych w poprzednim roku szkolnym na religię nie chodziło 1838 osób, a nie zrezygnowało z niej 4299. W tym roku szkolnym z zajęć zrezygnowało 1762 uczniów, a wciąż na religię chodzi 4353.

- Obserwujemy taką prawidłowość, że częściej dzieci w szkołach średnich rezygnują z religii i czasem zdarza nam się, że w momencie, kiedy ta średnia jest istotna – w końcówce edukacji, kiedy chcą podnieść średnią to od nowa deklarują chęć uczestnictwa – mówi Ewelina Dudek, naczelniczka Wydziału Edukacji UM w Kaliszu.

Co ciekawe wielu z nich rezygnuje wcale nie ze względu na wiarę czy niechęć do przedmiotu.

- Co do powodów to myślę, że wynika to z tego, że jednak mamy dość dużą ilość różnych zajęć – przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, dlatego często uzasadniają swoją decyzję również tym, że ta ilość jest dla nich zbyt obciążająca, bądź dojazd autobusem im na przykład nie pasuje – tłumaczy Ewelina Dudek.

W podstawówkach, jeżeli dziecko nie uczęszcza na zajęcia z religii zazwyczaj zapisywanych jest na etykę.

- Jeśli rodzic wyrazi chęć, żeby dziecko uczęszczało na takie zajęcia to je organizujemy często w oddziałach międzyklasowych. W szkołach średnich też zdarza nam się, z racji tego, że dzieci zrezygnowały z religii, organizować religię łącząc między oddziałami na różnych poziomach lub na tym samym poziomie te lekcje – dodaje naczelniczka Wydziału Edukacji.

W kaliskich szkołach zatrudnionych na etacie jest 70 katechetów – 46 w szkołach podstawowych, 24 w szkołach średnich. Średnio miesięczny koszt zatrudnienia nauczycieli we wszystkich publicznych placówkach w Kaliszu zamyka się w granicach 300 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

Prawdziwy Mikołaj z Laponii odwiedził gminę Blizanów. ZDJĘCIA

Mikołajkowe morsowanie nad zalewem w Gołuchowie. Zimna woda nie była im straszna! Na twarzach gościł szeroki uśmiech. Zobaczcie zdjęcia

Mikołajkowe morsowanie nad zalewem w Gołuchowie. Zimna woda ...

Mikołajowy Rajd w Kaliszu

Rajd Mikołajów w Kaliszu. Wyjątkowy korowód przejechał ulica...

Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Liskowie. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto