Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Niecała w Kaliszu w remoncie. Nie wszystkim to się podoba

Daria Kubiak
Ulica Niecała w Kaliszu w remoncie. Nie wszystkim to się podoba
Ulica Niecała w Kaliszu w remoncie. Nie wszystkim to się podoba naszemiasto.pl
Projekt przebudowy ulicy Niecałej w Kaliszu oddający jej historyczny charakter został oprotestowany. Przeciwnicy chcą asfaltu na jezdni i płyt chodnikowych, uznają je za bardziej komfortowe.

Ulica Niecała w Kaliszu od dawna czekała na modernizację. Projekt jej przebudowy opracowany przez Michała Bartosika i Pracownię AMB i zaakceptowany przez konserwatora zabytków w Kaliszu, zakłada budowę nawierzchni jezdni z kostki brukowej. Natomiast chodniki mają być ułożone z płyt chodnikowych przeplatanych kostką. Po przebudowie Niecała będzie wyglądać podobnie jak nawierzchnia mostu Kamiennego.

Jak zapewnia Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu, projekt jest przyjęty i gotowy do realizacji. Niestety napotkał na sprzeciw części mieszkańców Kalisza zrzeszonych w kilku organizacjach pozarządowych. Swoje stanowisko w sprawie przebudowy ulicy przedstawili w liście do prezydenta Kalisza. Podpisali się pod nim m. in.: Arkadiusz Pacholski - Stowarzyszenie Kalisz Literacki, Irena Łuczak - Kaliska Inicjatywa Obywatelska oraz Piotr Sobolewski - Koło Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK.

- Sprzeciwiamy się, by nawierzchnia jezdni została zbudowana z kostki, a chodniki z płyt chodnikowych przeplatanych kostką. Sprzeciwiamy się również, by płyty chodnikowe były zrobione z granitu - czytamy w liście. Dalej jego autorzy przedstawiają swój ,,projekt'' przebudowy, postulując, aby jezdnia i chodnik zbudowane zostały z asfaltu, ewentualnie szerokich płyt chodnikowych o odpowiedniej grubości. Jezdnia i chodnik powinny być na jednym poziomie. Dopuszczają też rozwiązanie obecne: chodniki z płyt chodnikowych, a jezdnia z asfaltu. Ponadto protestujący domagają się rozwiązań ograniczających ruch samochodów i dających preferencje pieszym.

W uzasadnieniu swych postulatów autorzy listu podają mnóstwo argumentów, wśród których są wywołujące niedowierzanie, rozbawienie lub wręcz porażają swą absurdalnością. M.in. powołując się na światowe trendy w infrastrukturze miejskiej, protestujący dowodzą, że kostka na powierzchni jezdni niszczy opony samochodów, rowerów i podeszwy butów. Jest koszmarem dla dam na obcasach. Szkodzi kierowcom i rowerzystom narażonym na drgania. Ponadto drgania wywołane ruchem aut mogą wpływać na zarysowania ścian starych budynków. Wreszcie kostka generuje hałas i..wpływa na drgania wózków z dziećmi, w wyniku czego maluchy budzą się ze snu. Natomiast przez starsze dzieci kostka jest nagminnie wydłubywana dla zabawy oraz kradziona...

Podsumowując, według autorów listu realizacja przyjętego projektu spowoduje znaczne obniżenie standardu życia mieszkańców ulicy i nie tylko. Będzie źródłem wszelkiego zła i nieszczęść. Protestujący zapowiadają, że jeśli miasto nie wycofa się z realizacji przyjętego projektu, to zastosują wszelkie dopuszczalne prawem środki, aby do niej nie dopuścić. Szansą na osiągnięcie kompromisu może okazać się zapowiadane spotkanie otwarte w sprawie ul. Niecałej. Sprzeciw kilku organizacji czy raczej osób to jeszcze przecież nie opinia wszystkich kaliszan, którzy także mają prawo wpływać na wygląd miasta.

Spotkanie otwarte poświęcone remontowi ulicy Niecałej odbędzie się 27 maja o godzinie 18 w Cafe Calisia.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto