Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Kaliski. Radni poparli ideę jego utworzenia

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Uniwersytet Kaliski. Radni poparli ideę jego utworzenia
Uniwersytet Kaliski. Radni poparli ideę jego utworzenia Arch. Bartłomiej Hypki
Rada Miasta Kalisza jednogłośnie poparła utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. To inicjatywa rektora Akademii Kaliskiej, prof. dra hab. Andrzeja Wojtyły.

- Kalisz ma wielowiekowe tradycje akademickie, sięgające czasów średniowiecza. Utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego byłoby zwieńczeniem wieloletnich starań kaliskiego środowiska akademickiego, a jednocześnie początkiem nowego etapu w rozwoju potencjału akademickiego Kalisza i regionu. Umożliwiłoby realizację nowych ambitnych przedsięwzięć w sferze naukowej i dydaktycznej - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Radni podczas ostatniej sesji przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej, przedstawił ambitny plan rozwoju uczelni, w tym otwarcia nowych kierunków, także lekarskich. Omówił też podstawy prawne kolejnego przekształcenia uczelni.

- Najpóźniej do czerwca musimy złożyć taki wniosek - tłumaczył rektor Akademii Kaliskiej. - Dlaczego chcemy, aby to była uczelnia uniwersytecka, a nie akademia? Dlatego, że kierunek lekarski pozostaje pod nadzorem Ministerstwa Nauki i Ministerstwa Zdrowia, a żeby ten kierunek powstał Ministerstwo Zdrowia musi mieć opinię Izby Lekarskiej.

Połączenie z Akademii z WP-A?

Rektor Akademii Kaliskiej poinformował także, że trwają negocjacje na temat połączenia uczelni z filią UAM w Kaliszu. Jeśli jednak nie doszłoby do połączenia kaliskiej filii UAM z Akademią Kaliską, rektor zaznaczył, że ma gwarancję ze strony biskupa kaliskiego Damiana Bryla stworzenia wydziału teologicznego, który również zalicza się do dyscypliny humanistycznej.

- Kolegium dziekańskie Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM negatywnie wypowiada się w kwestii połączenia Filii UAM w Kaliszu z Akademią Kaliską, opowiadając się zarazem za współpracą naukową i deklarując pomoc w doprowadzeniu do powstania Uniwersytetu Kaliskiego na bazie Akademii Kaliskiej. Wymazanie trzeciego uniwersytetu w Polsce z mapy Kalisza byłoby fatalnym błędem, zubażającym potencjał naukowy, edukacyjny, artystyczny i w ogóle miastotwórczy - mówi prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.

Kierunek medyczny ratunkiem dla regionu

Wielkopolska ma najniższy w kraju wskaźnik liczby medyków na 1000 mieszkańców. A ich średnia wieku to 58 lat. To dramatyczna sytuacja, którą lekarskie kierunki studiów na naszej rodzimej uczelni mogą zmienić.

- Duży, silny uniwersytet w Kaliszu? Tak, jesteśmy coraz bliżej. Szeroka oferta kształcenia - na dobrym poziomie i blisko domu - to szansa na zatrzymanie i przyciągnięcie do Kalisza młodych ludzi - mówi prezydent Krystian Kinastowski. - Rektor Akademii Kaliskiej przedstawił ambitny, dobry plan rozwoju uczelni, w tym otwarcia nowych kierunków, także lekarskich. To daje nam szansę nie tylko na kształcenie, ale i na zatrzymanie absolwentów uczelni w naszym mieście.

Zaznacza, że Rada Miasta Kalisza wielokrotnie doceniała wpływ kaliskiej PWSZ, obecnie Akademii Kaliskiej, na życie miasta. Działalność naukowa, ekonomiczna i kulturalna uczelni cieszy się stałą przychylnością ze strony władz miasta, które zawsze wspierały rozwój Kalisza jako ośrodka akademickiego.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto