Uroczysta inauguracja roku kulturalnego w Kaliszu. Kto otrzymał nagrodę? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Uroczysta inauguracja roku kulturalnego w Kaliszu. Kto otrzymał nagrodę prezydenta?
Uroczysta inauguracja roku kulturalnego w Kaliszu. Kto otrzymał nagrodę prezydenta? Bartłomiej Hypki
W kaliskim teatrze odbyła się inauguracja roku kulturalnego 2022/2023. Władze miasta wręczyły doroczne nagrody twórcom, animatorom życia kulturalnego i mecenasom kultury oraz osobom i instytucjom, które w minionym sezonie przyczyniły się do upowszechniania kultury w grodzie nad Prosną.

Uroczystość w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu uświetniły występy Bartasa Szymoniaka, Vanessy Kujawiak oraz Kornelii Paterskiej.

- To z Kaliszem związani byli wybitni artyści wszystkich gałęzi kultury. Muzyczna rodzina Wiłkomirskich i malarska Kościelniaków, rzeźbiarka Alina Szapocznikow, dwie piszące Marie: Dąbrowska i Konopnicka, mistrz fotografii Benedykt Jerzy Dorys i wielu innych. Szczęście naszego miasta do znakomitych twórców nie minęło jednak dziesiątki lat temu. Państwo są tego najlepszym przykładem. Większość z was tworzy w naszym mieście. Z radością śledzę kolejne sukcesy. Są one dostrzegane nie tylko w Kaliszu czy regionie, ale także w skali kraju i na forum międzynarodowym. Nasze miasto przyciąga i inspiruje. Niedawno Kalisz i Galerię Tarasina odwiedzili Paweł Althamer oraz Artur Żmijewski. Ich projekt artystyczny trwa. Jak co roku gościliśmy świetnych aktorów przybywających na Kaliskie Spotkania Teatralne oraz muzyków uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Drodzy artyści, to od was zależy, jaki będzie rozpoczynający się sezon kulturalny. Z pewnością nie zabraknie w nim emocji, niezwykłych wrażeń oraz niespodzianek. Jestem przekonany, że połączenie waszego talentu, umiejętności i zaangażowania to gwarancja sukcesu. Z zaciekawieniem będziemy obserwować efekty Waszej pracy. Życzę zatem wielu inspiracji i powodzenia w realizacji kolejnych planów.

Nagrodzeni

Tytuł "Złoty Mecens Kultury" otrzymali: Marcin Antczak (Calisia ONE & Hampton by Hilton), Tadeusz Mazek (Firma MTM Consulting Developer) oraz Marek Antczak (Firma Budowlana "Antczak").

Tytuł "Srebrny Mecenas Kultury" odebrali: Magdalena i Maciej Pasternakowie (Firma pasternak Roman, Maciej. Gospodarstwo rolno-ogrodnicze), Sylwia i Maciej Jerzy Chynasińscy (Firma Securus Finanse Kalisz Sp. z o.o.), Sławomir Rudowicz (przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.) oraz Stefan Lis (Auto Centrum Lis).

Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza otrzymali: Monika Woźniak (w dziedzinie: muzyka), Kamila Śmigielska (muzyka), Wojciech Brewka (sztuki wizualne), Arkadiusz Błaszczyk (bibliotekoznawstwo), Beata Solińska (animacja kultury), Bogna Czwordon (animacja kultury), Ewelina Sieraszewska (taniec), Lech Wierzbowski (teatr), Margota Suszyńska (upowszechnianie kultury), Urszula Zybura (działalność literacka i wydawnicza) oraz Bogumiła Celer (popularycja i ochrona dziedzictwa kulturowego).

- Bardzo się cieszę, dziękuję w imieniu galerii Szatnie Młodzieżowego Domu Kultury. To podnosi prestiż tego miejsca. Od dawna promujemy tam młodych artystów, często absolwentów MDK, a także lokalnych twórców - tłumaczyła nagrodzona Beata Solińska.

Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

- Bardzo mi miło, że co roku biblioteka jest doceniana i zauważana wśród ludzi kultury. Mamy nadzieję na przyszłość. Będziemy się starać jeszcze bardziej - skomentował otrzymanie wyróżnienia.

W trakcie swojej kariery zagrał blisko 130 ról, w tym ponad 100 w Kaliszu, tworząc dziesiątki niezapomnianych kreacji. W tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Mowa o nagrodzonym Lechu Wierzbowskim.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że znalazłem się w gronie tak wspaniałych laureatów i w imieniu wszystkich nagrodzonych za te nagrody. To dopinguje nas do dalszej pracy - podkreślił aktor, a na zakończenie odśpiewano mu "Sto lat".

List gratulacyjny odebrała Vanessa Power Kujawiak, tancerka Nowej Generacji.

Nagrody rzeczowe trafiły do uczestniczek Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Zakonnego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orioniści: Moniki Jeżewskiej, Marty Woźniak i Katarzyny Stefaniak.

Okolicznościowe grawertony otrzymali: Stowarzyszenie Strzeleckie "Bellona" w Kaliszu (jubileusz 20-lecia działalności), Zespół Pieśni i Tańca "Calisia" (jubileusz 65-lecia powstania), Studio Wokalno-Artystyczne Piano Song w Kaliszu (15-lecie działalności), Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (jubileusz 35-lecia działalności), Szkoła Muzyczna "Music Store" w Kaliszu (jubileusz 30-lecia działalności), Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Książki (jubileusz 45-lecia działalności).

Biogramy nagrodzonych

Monika Woźniak - kaliszanka, pianistka i klawesynistka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Artystka młodego pokolenia. Regularnie Koncertuje solo i z orkiestrami symfonicznymi, często wykonując utwory napisane specjalnie dla niej. Współpracuje z kaliskimi artystami i kompozytorami (m.in.program AsnykStories przygotowany na obchody Roku Adama Asnyka w Kaliszu). Z powodzeniem bierze udział w licznych konkursach (wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym "Wanda Landowska in Memoriam", czy Nagroda Regionu Żlińskiego za Wybitny Talent).

Kamila Śmigielska - rodowita kaliszanka, skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest kameralistką, pedagogiem i muzykiem orkiestrowym. Doświadczenie zdobywała w Teatrze Wielkim w Poznaniu i kwartecie "Pegasus". Od 2010 roku związana z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, w której pełni funkcję lidera grupy skrzypiec. Ma za sobą koncerty w m.in. Turcji i Niemczech. Brała udział w nagraniu płyt, m.in. „Night in Calisia”, „Polonaise - 300 lat Poloneza w kulturze europejskiej”, czy „Karol Kurpiński - Aleksander i Apelles”. współtworzy kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej. Prowadzi działalność pedagogiczną w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Wojciech Brewka - malarz kolorysta, artysta street art, twórca wielkopowierzchniowych murali. Wiele jego prac wpisuje się w nurt edukacji równościowej i ekologicznej, a sam autor chętnie wspiera inicjatywy charytatywne. Urodził się w 1980 roku w Kaliszu. Jest współzałożycielem warszawskiej galerii officyna art & design oraz Stowarzyszenia PROPAGANDA SZTUKI. Swą przestrzeń warsztatową i wystawienniczą udostępnia studentom warszawskiej ASP, utalentowanym muzykom, rzeźbiarzom, organizatorom sesji naukowych i off-owych działań artystycznych. Jest też pomysłodawcą Dziedzińca Kulturalnego Jerozolimskie 107 oraz dyrektorem programowym festiwalu artystycznego o nazwie Festiwal Przenikania. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

Arkadiusz Błaszczyk - kierownik Biblioteki Głównej, jeden z filarów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Już sama jakość pracy, świętującego właśnie 22-lecie pracy zaodowej bibliotekarza, zasługuje na nagrodę. Pan Arkadiusz w swej aktywności wykracza daleko poza służbowe obowiązki, objawiając niezwykły talent organizacyjny i artystyczny. Jest autorem graficznych wizualizacji niemal wszystkich akcji i wydarzeń bibliotecznych, twórcą plakatów i logotypów. Zawdzięczamy mu opracowanie graficzne i oprawę plastyczną ogromnej liczby wystaw. Jego plastyczna wyobraźnia jest w dużej mierze odpowiedzialna za promocyjny sukces i unikalny wizerunek kaliskiej biblioteki. Jest autorem cyklu codziennych postów: „Książka na każdą okazję”.

Beata Solińska - plastyczka, która dzięki swojemu wykształceniu, doświadczeniu i nieprzeciętnej osobowości stała się artystyczną inspiratorką i przewodniczką po świecie sztuki dla osób z niepełnosprawnościami. Swoją przygodę - jako animator kultury - rozpoczęła wiele lat temu w Miejskim Ośrodku Kultury w Kaliszu, prowadząc grupę plastyczną dla osób niepełnosprawnych TĘCZA. Obecnie tę pracę–misję kontynuuje z powodzeniem w Młodzieżowym Domu Kultury, a jej dorośli niepełnosprawni podopieczni osiągają liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Prowadzona przez panią Beatę Galeria SZATNIA MDK stwarza wielu bardzo młodym artystom szansę debiutu, pierwszego kontaktu z odbiorcą. Dzięki jej zaangażowaniu galeria jest miejscem wyjątkowym, swoistym pomostem między amatorskimi i profesjonalnymi przestrzeniami wystawienniczymi.

Bogna Czwordon - wieloletnia dyrektorka Policealnego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, z którym związana jest od ponad 40 lat. Przez szereg działań przyczynia się do kulturalnego rozwoju społeczności regionu. Z jej inicjatywy słuchacze Studium regularnie angażują się w takie wydarzenia, jak Święto ulicy Niecałej, Kaliskie Spotkania Teatralne, czy Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA. Kierowana przez Bognę Czwordon placówka współpracuje na co dzień z Wydziałem Kultury i Sztuki Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza; Centrum Kultury i Sztuki; Ośrodkiem Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji; Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służb Więziennych; Miejską Biblioteka Publiczną im. Adama Asnyka, ale także Domem Pomocy Społecznej i Środowiskowym Domem Pomocy Społecznej „TULIPAN”.

Ewelina Sieraszewska - trener tańca sportowego, ale także zespołów jazzowych i modern jazzowych w szkole tańca Sieraszewski Dance-Studio. od ponad 20 lat reprezentuje miasto Kalisz na ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach oraz festiwalach, regularnie zajmując miejsca na podium. Wraz z partnerującym jej Łukaszem Błaszczykiem ma na koncie m.in. złoty medal na Otwartych Mistrzostwach Polski oraz tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii 26-29 latino. W tym roku do trofeów tancerzy dołączył m.in. zdobyty w Ostrawie tytuł mistrzów Czech.

Lech Wierzbowski - artysta kaliskiej sceny od 1986 roku. Do dziś pozostaje jednym z jej filarów. W trakcie swojej kariery zagrał blisko 130 ról, w tym ponad 100 w Kaliszu, tworząc dziesiątki niezapomnianych kreacji. Dwie z nich, zrealizowane w ostatnim czasie – brawurowa rola Kierowcy w „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Masłowskiej oraz przejmująca postać starego Ragnara w „Budowniczym Solness” Ibsena – świetnie eksponują doskonały warsztat oraz szeroki wachlarz umiejętności aktorskich. 1 października Lech Wierzbowski obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, który uczcił wyjątkową kreacją. Dzień wcześniej zagrał bowiem główną rolę w światowej, teatralnej prapremierze „Idzie skacząc po górach” - scenicznej adaptacji powieści Jerzego Andrzejewskiego.

Margota Suszyńska - animator kultury, inicjatorka i pomysłodawczyni Święta Ulicy Niecałej w Kaliszu oraz Kulturalnych Śród w Komodzie. Dzięki niej krótki, otoczony parkiem odcinek drogi w centrum miasta, co roku wprowadza mieszkańców Kalisza i ich gości w atmosferę minionej epoki. Atmosferę, trzeba dodać, pełną ciepła, życzliwości spokoju i dobrych relacji. Święto Niecałej - przykład wzorowej współpracy z instytucjami (także religijnymi), stowarzyszeniami, czy szkołami - ma formę pikniku rodzinnego z licznymi kiermaszami, występami ulicznymi i innymi atrakcjami. Idea integracji mieszkańców, pamięć o dziedzictwie kulturowym, czy atrakcyjna forma promocji chociażby szkół, przedsiębiorstw i rękodzieła, od 10 lat przyciągają rzesze odwiedzających, dla których wrześniowe spotkania stały się radosną, wyczekiwaną tradycją.

Urszula Zybura - jej teksty można znaleźć we wszystkich encyklopediach światowej aforystyki. Pisze i wydaje także poezję. Trudno przecenić jej imponujący dorobek - zarówno w roli twórcy, jak i wydawcy. Popularyzuje polską poezję i aforyzmy, tłumacząc je na esperanto. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką pojedynków i turniejów aforystów, które wyewoluowały w Aforystykony. Pasję twórczą i organizacyjną rozwija jako prezes Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Bez jej inicjatywy, energii i zapału nie byłoby Międzynarodowych Konferencji Poetyckich, czy Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, z udziałem kilkudziecięciu znamienitych autorów z kilku kontynentów. Dzięki staraniom Urszuli Zybury Hasło "KALISZ STOLICĄ AFORYZMU” staje się znane w Polsce i na świecie.

Bogumiła Celer - jest nauczycielem bibliotekarzem Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu, a od 2007 roku kierownikiem działu zbiorów specjalnych tejże placówki. Tam też odtworzyła pracownię Władysława Kościelniaka, przekazaną przez Mistrza właśnie książnicy pedagogicznej. Występuje w roli kuratora wystaw popularyzujących zbiory specjalne, gromadzone przy ulicy Południowej 62. Dr Bogumiła Celer jest inicjatorką i redaktorem naczelnym periodyku „Bliżej Biblioteki” - pisma bibliotekarzy Wielkopolski południowo-wschodniej. Regularnie publikuje, upowszechniając dziedzictwo Kalisza i regionu, w czasopismach lokalnych i ogólnopolskich. Dr Celer, poza opieką nad książkami, zajmuje się także ich tworzeniem - z pasją redaguje, składa i projektuje.

Zobacz także:

Nowy rok akademicki zainaugurowano w Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wydziale Pedagogiczn...

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Kaliskiej

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Akademii K...

Inauguracja roku akademickiego w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości

Inauguracja roku akademickiego w Szkole Wyższej Wymiaru Spra...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie