18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody utworzenia Garnizonu Kalisz i wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego. Film i zdjęcia

AND
Kaliszanie uroczyście obchodzili 90. rocznicę utworzenia Garnizonu Kalisz oraz wizyty w mieście marszałka Józefa Piłsudskiego. Gościem specjalnym był Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka.

Kalisz miał okazję trzykrotnie gościć Naczelnika Państwa. Ale to wizyta z 15 maja 1921 roku miała szczególny charakter. Właśnie tego dnia Piłsudski przyjechał do grodu nad Prosną, by osobiście uhonorować żołnierzy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, młodzież szkolną i harcerzy, a także członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. 15 maja 1921 roku Piłsudski osobiście wręczył słynnemu kaliskiemu pułkowi sztandar. To wydarzenie stało się też symboliczną datą utworzenia Garnizonu Kalisz.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym, której przewodniczył ks. płk. Bogdan Radziszewski. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na Główny Rynek, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydent Kalisza Janusz Pęcherz oraz Krzysztof Jaraczewski. Nie zabrakło koncertu Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy. Obecna była także kompania honorowa Sił Zbrojnych RP.

- Był Kalisz miastem, które poniosło w I wojnie światowej największą ofiarę z polskich miast. Ale to miasto - całkowicie zburzone przez wojska pruskie zrujnowane kontrybucjami- nie zapomniało o swoich powinnościach wobec ojczyzny. Jego ulicami przechadzała się legenda legionów, Polskiej Organizacji Wojskowej, sławy dawnego i współczesnego polskiego oręża. Tu wykuwał się też czyn zbrojny Polski Niepodległej- I Batalion Pograniczny, Sztab Wojskowy Ziemi Kaliskiej, oddziały ochotnicze, które stawały się wkrótce regularnym polskim wojskiem. Tu w Szczypiornie, osadzeni zostali w obozie żołnierze z polskich legionów, tu powstał 29. Pułk Strzelców Kaniowskich, stąd ruszyły w 1920 roku nad Wisłę, do wielkiej batalii z nadchodzącą nawałnicą bolszewicką oddziały ochotnicze – harcerze, ułani, piechurzy. Pamiętamy o udziale kaliskich jednostek w Bitwie Warszawskiej i całej wojnie bolszewickiej 1920 roku, o majorze Walterze, dowódcy pułku, ciężko rannym pod Radzyminem. Wysiłek zbrojny kaliszan w latach 1919 -1920 w obronie ojczyzny był ogromny, tylko w samym Pułku Strzelców Kaniowskich zginęło 300 oficerów, podoficerów i żołnierzy. To o nich pamiętał i im pragnął złożyć podziękowanie Marszałek Piłsudski. Uczynił to symbolicznie, osobiście wręczając sztandar pułkowy w dniu 15 maja, dokładnie przed dziewięćdziesięcioma laty - mówił prezydent Janusz Pęcherz.

Trzecia część uroczystości odbyła się na placu św. Józefa, gdzie na gmachu dawnego domu towarowego została odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci poległych żołnierzy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Miejsce nie jest jednak przypadkowe. W sąsiedztwie znajdował się pomnik na cześć żołnierzy zniszczony przez hitlerowców, a jego elementy znajdują się właśnie w fundamentach domu towarowego.

Nie zabrakło modlitwy ekumenicznej, apelu poległych oraz salwy honorowej. Obchody zakończył wojskowy piknik, na którym można było zobaczyć m.in. sprzęt wojskowy wykorzystywany na zagranicznych misjach przez polskich żołnierzy.

Więcej filmów w serwisie Glos.tv

Juwenalia w Kaliszu

W Wielkopolsce ruszyła sieć infokiosków

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto