Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w Dworze Stary Chotów [FOTO]

Andrzej Kurzyński
VI Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w Dworze Stary Chotów
VI Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w Dworze Stary Chotów Andrzej Kurzyński
VI Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska odbyło się w Dworze Stary Chotów w Chotowie w gminie Nowe Skalmierzyce. Organizatorem spotkania była Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

VI Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska było miedzy innymi okazją do przekazania wiadomości na temat aktualnego stanu Sieci oraz prezentacji projektu „EcoWaste4Food” dotyczącego przeciwdziałania marnowaniu żywności. Odbył się również się pokaz kulinarny przeprowadzony przez szefa kuchni restauracji Dwór Stary Chotów – Macieja Kobylańskiego. Gościem specjalnym Forum był krytyk kulinarny Maciej Nowak, który przeprowadził wykład „Wielkopolska kuchnia regionalna”.

- Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, to przede wszystkim wymiana doświadczeń po kolejnym roku działalności i poznawanie się nawzajem ponieważ dołączają do nas kolejni członkowie. To także dyskusja na temat, w jaki sposób promować Sieć Dziedzictwa Kulinarnego i jej członków – mówi Krzysztof Grabowski wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Jakiś czas temu mieliśmy taką sytuację, że produkty należące do członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska trafiły na półki jednej z sieci sklepów, a kolejna sieć wychodzi z taką propozycją. Pomagamy więc tym małym firmom, często rodzinnym, wchodzić na rynek. Zapraszamy też do udziału w targach, w tym w największych jakimi są Smaki Regionów, które odbywają się na przełomie września i października w Poznaniu.

Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage), zrzeszającej 45 regiony europejskie z takich krajów jak: Szwecja, Dania, Norwegia, Niemcy, Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Szkocja, Chorwacja, Turcja oraz dziesięć regionów z Polski. Najważniejszym celem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych i tradycyjnych produktach. Członkowie Sieci gwarantują, że produkty pochodzą z danego regionu, a tradycje kulinarne i umiejętności są powodem do dumy. Pojęcie kulinarnego dziedzictwa sprowadza się do wspólnego logo, ustalonych kryteriów uczestnictwa dla przedsiębiorstw, wspólnego marketingu i działań na szczeblu regionalnym i europejskim.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza obecnie 130 członków, wśród których są producenci żywności wysokiej jakości, przetwórcy, restauracje, gospody i gościńce. Samorząd Województwa Wielkopolskiego corocznie organizuje cykliczne spotkanie członków Sieci, dzięki któremu mają okazję się poznać, zaprezentować oraz nawiązać współpracę.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto