Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kaliskim Lesie Winiarskim modlono się za pomordowanych przez hitlerowców [FOTO]

Andrzej Kurzyński
W kaliskim Lesie Winiarskim modlono się za pomordowanych przez hitlerowców
W kaliskim Lesie Winiarskim modlono się za pomordowanych przez hitlerowców Andrzej Kurzyński
W kaliskim Lesie Winiarskim modlono się za pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców południowej Wielkopolski. Przy pamiątkowym obelisku odbyła się msza polowa.

Dzisiejszy Las Winiarski w okresie niemieckiej okupacji był miejscem kaźni. Tutaj w grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku rozstrzelano mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy wcześniej byli więzieni w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.

- Wielu liczyło, że zatrzymanie będzie tylko przejściowe. Jednak już w grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku hitlerowcy zamordowali blisko 600 osób. Miejsce zbrodni był Las Winiarski. Po wyzwoleniu w 1945 roku z trudem odnaleziono zbiorowe mogiły, z których ekshumowano 527 ciał – mówił w homilii ksiądz prałat Stanisław Tofil. – Wiele jeszcze ciał pozostało w tej krwią zbroczonej ziemi i czeka na swój moment.

Wśród ofiar mordów byli m.in. powstańcy wielkopolscy, działacze społeczni, lekarze, rzemieślnicy, kupcy, bracia kurkowi, czy nauczyciele.

- Pamięć o ofiarach II wojny światowej przywiodła nas dzisiaj do Lasu Winiarskiego, by oddać im hołd, wyrazić wdzięczność za ich miłość i oddanie ojczyźnie. Panu Bogu zaś pragniemy podziękować za ich ofiarę, za ich życie, bohaterską śmierć oraz prosić o dar nieba. Nasza tu obecnością i modlitwą dziękujemy więc za ich patriotyzm, który powinien być wzorem dla nas, a zwłaszcza dla młodego pokolenia. Na tym leśnym skrawku ziemi, pokrytym wówczas śniegiem 14 grudnia 1939 roku polała się tu krew. Biel i czerwień połączyły się jak w naszych barwach narodowych. Synowie wielkopolskiej ziemi zostali zabici ze ślepą nienawiścią okupanta za to, że kochali ziemię praojców.

W nabożeństwie udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, harcerze, przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe szkół, bracia kurkowi oraz miejscowa społeczność.

Mszy świętej przewodniczył delegat biskupa kaliskiego, ksiądz prałat Adam Modliński w towarzystwie księdza prałata Stanisława Tofila, proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu oraz ksiądz Marian Błaszczyk, proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Kaliszu.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Pierwsze osiedle z rządowego programu oddane do użytku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto