Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kaliskim szpitalu operowano na… zielono. To pierwszy taki zabieg w historii kaliskiej chirurgii. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
fb/ Szpital w Kaliszu
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu pochwalił się kolejną innowacyjną operacją. Załoga Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej kaliskiego szpitala po raz pierwszy użyła ostatnio zieleni indocyjaninowej i kamery fluorescencyjnej. Taka technika niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy wykonujących zabieg i dla pacjentów.

Szpital przy ul. Poznańskiej pierwszy raz w historii kaliskiej chirurgii użył zieleni indocyjaninowej i kamery fluorescencyjnej do zabiegów laparoskopowych i ,,na otwarto".

Zielony barwnik podany dożylnie pozostaje długo w guzie nowotworowym (24-30h), metabolizowany w wątrobie wydziela się w drogach żółciowych (30-40min), a już po 20 sekundach doskonale wysyca odcinki zespalanych jelit. Tkanki wysycone zielonym barwnikiem (zielenią indocyjaninową) widzimy w specjalnej fluorescencyjnej kamerze.

-To określa 3 podstawowe zastosowania tej metody, która daje dalszy rozwój kaliskiej Chirurgii, a pokazujemy to na fotografiach z naszych ostatnich zabiegów – tłumaczy Radosław Kołaciński, dyrektor kaliskiego szpitala.

Korzyści zastosowania zieleni indocyjaninowej i kamery fluorescencyjnej:

1. Dokładna lokalizacja guza nowotworowego i ewentualnych przerzutów węzłowych pozwala na szybkie rozpoczęcie procedury resekcyjnej oraz zachowanie tzw. czystości onkologicznej (fot. 1,2,3)

2. Ocena ukrwienia zespalanych odcinków jelit daje jeszcze większą gwarancję szczelności zespoleń w ramach protekcji przetok jelitowych pooperacyjnych zarówno w zabiegach laparoskopowych jak i w wykonywanych "na otwarto" (fot. 4,5,6,7)

3. Lokalizacja dróg żółciowych co w przypadkach zaawansowanych stanów zapalnych lub po przebytych interwencjach endoskopowych minimalizuje ryzyko śródoperacyjnego uszkodzenia głównej drogi żółciowej (fot. 8,9,10).

4. Ocena funkcji wątroby - barwnik przetwarzany i wydalany jest całkowicie przez wątrobę, więc możemy śródoperacyjnie ocenić jak funkcjonują jej poszczególne segmenty (fot.11).

-Dzięki otwartości dyrekcji na innowacje i inwestycje, korzystamy już z najnowocześniejszych światowych technologii medycznych, zarezerwowanych do niedawna wyłącznie dla ośrodków najwyższej referencyjności” - podkreśla dr n. med. Sławomir Kaczmarek, kierownik O/Chirurgi Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej

Według specjalistów efekty są widoczne gołym okiem: pacjenci w trakcie dużych zabiegów nie tracą krwi i nie wymagają przetoczeń, w 90% nie wymagają pooperacyjnego przyjęcia na Oddział Intensywnej Terapii, szybko wstają na nogi" i w 5-tej dobie wychodzą do domu (fot.12,13,14).

- Właśnie przygotowujemy się do wyboru dla naszej Chirurgii metody detekcji tzw. "węzła wartowniczego", czyli oceny pierwszego węzła chłonnego do którego dokonują się przerzuty nowotworowe z guza pierwotnego. Niebawem podzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami - dodaje dr Kaczmarek.

ZOBACZ TAKŻE:

Targ w Koźminku. Tutaj zaopatrują się nie tylko mieszkańcy g...

Tłumy na festynie w Parku Miejskim w Kaliszu. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto