Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu brakuje fachowców, a młodzi ludzie uciekają z miasta. Jak to zmienić?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Akademia Kaliska/Regionalna Izba Gospodarcza
Dlaczego w naszym mieście brakuje fachowców i co zrobić, aby zatrzymać młodych ludzi w Kaliszu? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy Lunchu Biznesowego, który został zorganizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Kaliszu.

Spotkanie odbyło się w Komoda Club. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz miasta, oświaty, urzędu pracy, rzemieślników i przedsiębiorców. W gronie panelistów byli Ewelina Dudek naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, Grzegorz Kulawinek wiceprezydent Kalisza, prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła rektor Akademii Kaliskiej, Artur Szymczak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu, Tomasz Krążyński wiceprezes Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, Damian Michalak zastępca dyrektora Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Maciej Całka podstarszy Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu. Spotkanie poprowadził Tomasz Gałęzka prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu.

Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy między Akademią Kaliską i Cechem Rzemiosł Różnych w Kaliszu. Strony umowy reprezentowali: rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła oraz starszy Cechu Stanisław Żychliński i podstarszy Cechu Maciej Całka.

Rektor w swoim wystąpieniu podkreślał, że uczelnia bardzo starannie dobiera ofertę edukacyjną, badając zapotrzebowaniem na lokalnym rynku pracy. Stąd uruchamiane już w kolejnym roku akademickim dwa nowe kierunki: lekarski i prawo. Prof. Andrzej Wojtyła wyraził nadzieję, że wśród studentów znajdą się głównie mieszkańcy naszego regionu. Tym bardziej, że przedstawicieli tych prestiżowych zawodów brakuje w aglomeracji kalisko-ostrowskiej.
Uczestnicy dyskusji podkreślali niedocenianą rolę doradztwa zawodowego, którego celem jest wspieranie młodych ludzi w procesie świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych.

- Na rynku pracy brakuje dziś fachowców i pomimo, że ceny za ich pracę stale rosną, to nie bardzo widać szans na poprawę tej sytuacji w krótkim czasie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i nie da się rozwiązać problemu samodzielnie. Dlatego warto się wspierać i współpracować dla dobra przedsiębiorczości w regionie. Regionalna Izba Gospodarcza jest do dyspozycji przedsiębiorców w razie wszelkich pytań i trudności – podkreślają organizatorzy spotkania.

ZOBACZ TAKŻE:

Sztuka Łączy w Kaliszu. Niecodzienny projekt uczniów kaliskiego Kopernika

Sztuka Łączy w Kaliszu. Niecodzienny projekt uczniów kaliski...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto