Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu jest tylko jeden psychiatra dziecięcy

Mariusz Kurzajczyk
Psychiatra dziecięcy przyjmuje jedynie w NZOZ na Lipowej
Psychiatra dziecięcy przyjmuje jedynie w NZOZ na Lipowej Mariusz Kurzajczyk
W Kaliszu na zasadzie umowy z NFZ przyjmuje tylko jeden psychiatra dla dzieci a na wizytę trzeba czekać miesiącami. Teoretycznie zastąpić go może inny lekarz, ale od teorii do praktyki daleka droga.

Syn pani Barbary ma ADHD. Zachowuje się normalnie tylko dzięki lekom, które przepisuje psychiatra dziecięcy z NZOZ przy Lipowej. – Na wizytę czeka się trzy miesiące – narzeka pani Barbara. Recepta jest ważna miesiąc, więc tyle czasu może trwać przerwa między poszczególnymi wizytami. – Bez lekarstwa nie ma mowy o tym, żeby poszedł do szkoły, bo tam nie usiedzi, biega, śpiewa, jest rozkojarzony – opowiada matka Dominika.

Indagowany przez panią Barbarę psychiatra stwierdził, że ostatecznie lek może przepisać lekarz rodzinny. NFZ nie ma nic przeciwko temu. – W przypadku pacjentów przewlekle chorych, istnieje możliwość wypisania recepty przez lekarza rodzinnego według zalecenia lekarza specjalisty – tłumaczy Agnieszka Jankowska z wielkopolskiego NFZ.

Podczas kolejnej wizyty lekarz rodzinny poproszony o pomoc stwierdził, że ”się nie zna” i poradził, żeby psychiatra wypisywał receptę z późniejszą datą. Tymczasem to niemożliwe w przypadku tzw. różowych recept na środki odurzające. Na jednej można przepisać tylko jeden lek w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania pacjenta na miesięczną kurację.

Dominik z mamą znów zjawili się u psychiatry ze zwykłą prośbą. I wspólnie zadzwonili do oddziału NFZ. – W słuchawce usłyszałam, że w razie odmowy ze strony lekarza, mam rodzinnemu dać numer telefonu do NFZ, a tam mu wszystko wyjaśnią. Problem polega na tym, że mój lekarz zwyczajnie nie chce tego zrobić, bo to za dużo zachodu – narzeka pani Barbara.

Podobny problem ma pani Katarzyna. Ona po kolejnej scysji w przychodni usłyszała, że przecież może sobie znaleźć innego lekarza. – Dodatkowo długa kolejka powoduje, że wizyty są skracane do minimum i mam wrażenie, że psychiatra nie jest w stanie poświęcić dziecku tyle czas, ile potrzeba – tłumaczy Katarzyna.

W NFZ dowiedzieliśmy się, że w Kaliszu funkcjonują cztery poradnie medyczne dla dorosłych, które mogą przyjąć młodych pacjentów. Matki chorych dzieci mają na ten temat odmienne zdanie. Przypominają, że psychiatra dziecięcy to osoba specjalizacja. – NFZ może oszczędzać na nas, ale nie na naszych dzieciach – uważa pani Barbara.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto