Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu można było zwiedzić izbę muzealną w schronie bojowym przy ulicy Pogodnej. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W Kaliszu można było zwiedzić izbę muzealną w schronie bojowym przy ulicy Pogodnej
W Kaliszu można było zwiedzić izbę muzealną w schronie bojowym przy ulicy Pogodnej Andrzej Kurzyński
Miłośnicy historii mieli okazję zwiedzić izbę muzealną w polskim schronie bojowym z 1939 roku z linii przedmoście Kalisz, zlokalizowanym przy ulicy Pogodnej 6 (Szczypiorno).

Schron przy ulicy Pogodnej w Kaliszu jest częścią Przedmościa Kalisz, czyli rejonu umocnionego, wzniesionego w lipcu i sierpniu 1939 na zachód i południowy zachód od Kalisza przez 25 batalion saperów. W sumie wybudowano 19 schronów betonowych oraz 18 drewnianych, rozlokowanych na zachód oraz południowy zachód od Kalisza. Tak zwana kaliska linia Maginota miała za zadanie stawienie oporu niemieckiemu okupantowi. Ostatecznie jednak schrony z Przedmościa Kalisz nie zostały wykorzystane bojowo, ponieważ działania wojenne ominęły Kalisz.

Do dzisiaj przetrwało 18 betonowych schronów. Dwa schrony zostały wpisane do rejestru zabytków. Dzisiaj mieszczą się w nich izby muzealne utworzone za sprawą Fundacji "Walkiria". Schron przy ulicy Pogodnej posiada zrekonstruowane wyposażenie izby bojowej takie jak drewniany stół pod ckm, ciężki karabin maszynowy wzór 30 i inne artefakty. Na elewacji zewnętrznej możemy zobaczyć odwzorowanie historycznego farbomaskowania.

- Nasze prace zmierzające do utworzwnia w tym miejscu izby muzealnej rozpoczęły się w 2017 roku. Od tego też roku wydzierżawaimy ten obiekt od miasta Kalisza. Odtwarzanie tego schronu do takiego stanu, w jakim jest dzisiaj zajęło nam dwa lata. Najpierw skupiliśmy się na pracach porządkowych i montażu tablic informacyjnych. Następnie w ramach budżetu obywatelskiego udało nam się zrekonstruować farbomaskowanie. Udało się też ogrodzić tę działkę - mówi Tomasz Dalinkiewicz, prezes Fundacji "Walkiria".

Zwiedzający mogli też zobaczyć repliki ckm-u oraz polskiego moździerza używanego przez polską piechotę we wrześniu 1939 roku oraz militaria prezentowane przez prywatnych kolekcjonerów. Jak na majówkę przystało, nie zabrakło też kiełbasek z grilla.

ZOBACZ TAKŻE:

Kaliszanie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Kaliszanie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 ma...

Bieg z flagą w Kaliszu. Tak kaliszanie uczcili Dzień Flagi

Bieg z flagą w Kaliszu. Tak kaliszanie uczcili Dzień Flagi. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto