Miasto Kalisz otrzymało grant w wysokości 1 288 519,78 zł na utworzenie i funkcjonowanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW), które powstało w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.
- Głównym celem jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci, uczniów ze zróżnicowanymi, w tym też specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Grupą docelową, do której skierowany jest projekt, jest kadra kierownicza przedszkoli i szkół ogólnodostępnych, nauczyciele specjaliści, którzy w tych placówkach pracują oraz dzieci, młodzież i ich opiekunowie prawni, ale także środowisko lokalne – mówi Sylwia Baranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.
SCWEW obejmuje wsparciem, aż 9 placówek wyłonionych na podstawie przeprowadzonej na terenie Kalisza diagnozy wstępnej. W tej liczbie mieści się jedno przedszkole (Publiczne Przedszkole nr 18 „Chatka Puchatka” w Kaliszu), 4 szkoły podstawowe (Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stobnie, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu i 4 szkoły ponadpodstawowe (II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, Technikum Budowlano Elektryczne im. Kazimierza Wielkiego w Kaliszu oraz Branżowa Szkoła Pierwszego Stopnia nr 7 w Kaliszu oraz Technikum nr 4 im. ks. Józefa Sieradzana w Kaliszu.
- Gratuluję Pani dyrektor i całemu zespołowi Szkoły Podstawowej Specjalnej tego, że udało się ten program do Kalisza ściągnąć. Myślę, że jest to dowód wielkiego uznania za to co w Waszej szkole robicie. Myślę, że jesteście tymi osobami, które będą w stanie rzeczywiście ten program w sposób wzorcowy przeprowadzić – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza podczas uroczystej konferencji inauguracyjnej, dotyczącej powstania SCWEW w Kaliszu.
W konferencji inaugurującej projekt uczestniczył minister edukacji i nauki Wielkopolski, kurator oświaty, dyrektor i wizytatorzy delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, dyrektorzy i nauczyciele 49 placówek edukacyjnych z terenu miasta Kalisza, dyrektorzy Szkół Specjalnych z rejonu delegatury KO oraz dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
- Czemu służą SCWEW-y? Nie promujemy ponad miarę edukacji włączającej, promujemy szkolnictwo specjalistyczne. Są odpowiedzią na zastaną rzeczywistość. Trzeba podkreślić i przypomnieć, że przed wieloma laty zdecydowano, że to rodzice decydują do jakiej szkoły chcą skierować swoje dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Rzeczywistość dziś jest taka, że te dzieci w 70% w Polsce są w szkołach ogólnodostępnych, nie w szkołach specjalnych. Tymczasem to w szkołach specjalnych w większości przypadków znajdują najlepszą opiekę i edukację. SCWEW jest odpowiedzią na tą rzeczywistość, trzeba wzmocnić nauczycieli szkół ogólnodostępnych tą specjalistyczną wiedzą i kompetencjami, które mają nauczyciele i dyrektorzy szkół specjalnych – wyjaśniał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Część oficjalną uroczystej konferencji inauguracyjnej zakończył występ uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 oraz gościa specjalnego – Grzegorza Płonki, którego lekarze zdiagnozowali jako dziecko autystyczne. Jednak po latach okazało się, że cierpi na niedosłuch.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaz filmu "Sonata" w CKiS w Kaliszu. To opowieść o życiu G...
OSP z południowej Wielkopolski otrzymały promesy na zakup wo...
Polub nas na FB
Obserwuj nas także na Google News
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?