Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu uda się powstrzymać wzrost cen wywozu śmieci?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W Kaliszu pojawi się nowa firma wywożąca śmieci. To przełom na rynku zmonopolizowanym dotychczas przez dwie firmy. Władze miasta liczą, że dzięki temu uda się powstrzymać wzrost cen wywozu odpadów komunalnych.

Kaliski ratusz informuje, że konsekwentnie podejmuje działania, które zmierzają do obniżenia kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zastrzeżenia zgłaszane przez firmy biorące udział w przetargach, zajmujące się wywozem odpadów, nie znajdują potwierdzenia w kolejnych rozprawach przed Krajową Izbą Odwoławczą, które Miasto wygrywa.

Działania zmierzające do obniżenia cen odbioru odpadów wielkogabarytowych, polegające na przekazaniu tego zadania miejskiej spółce - Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji SP. z o. o. w Kaliszu, zostały zakwestionowane przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO sp. z o. o. w Kaliszu, do którego przyłączyło się 12 podmiotów prowadzących odbiór i transport odpadów w różnych regionach Polski. Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła tę sprawę na korzyść Miasta.

W 2021 roku odpady wielkogabarytowe z zabudowy wielolokalowej odbierane były przez Konsorcjum firm PUK S.A. i POM EKO Sp. z o. o. za kwotę 1468,80 zł brutto za tonę odpadów, natomiast zaproponowana cena odbioru przez PWIK Sp. z o. o. w Kaliszu to 999 zł brutto za tonę odpadów.

Urząd Miasta w Kaliszu szacuje, że odbiór odpadów przez PWIK ograniczy roczne koszty funkcjonowania systemu o niespełna pół miliona złotych.

Kolejna sprawa, która została rozstrzygnięta przez Krajową Izbę Odwoławczą na korzyść Miasta, dotyczy wyboru nowego na rynku kaliskim wykonawcy, wyłonionego w październiku 2021 r. Firma Handlowo-Usługowa Jartex Szczepan Jarantowski od przyszłego roku będzie odbierać odpady z osiedli: Winiary, Tyniec, Rypinek i Rajsków. Ten wybór, pomimo zaoferowania niższych cen, został zakwestionowany przez Konsorcjum firm PUK S.A. i POM EKO SP. z o. o. Krajowa Izba Odwoławcza uznała jednak ponownie rację Miasta.

- Wszystkie te działania zmierzają do zatrzymania wzrostu opłat ponoszonych przez mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej jednoznacznie wskazują na słuszność miejskiej strategii w tym zakresie - podkreśla wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

W styczniu 2021 r. Miasto Kalisz rozpoczęło prowadzenie własnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ulicy Piwonickiej 6, który jest czynny dla mieszkańców dwa dni w tygodniu. Całkowity koszt jego funkcjonowania przez 10 miesięcy nie przekroczył 500 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku za prowadzenie PSZOK-u przez PUK S.A. w Kaliszu przy ulicy Bażanciej Miasto Kalisz zapłaciło prawie 3 miliony złotych, a punkt był otwarty tylko raz w tygodniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Ulica Kanonicka w Kaliszu zostanie przebudowana

Ulica Kanonicka w Kaliszu zostanie przebudowana i rozkwitnie...

Gmina Brzeziny. Strażacy-ochotnicy posadzili las dla przyszłych pokoleń

Gmina Brzeziny. Strażacy-ochotnicy posadzili las dla przyszł...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto