Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu znów chcą łączyć kluby piłkarskie

Mariusz Kurzajczyk
Obecnie wiodącym klubem piłkarskim w Kaliszu jest Calisia, która reprezentuje miasto w II lidze.
Obecnie wiodącym klubem piłkarskim w Kaliszu jest Calisia, która reprezentuje miasto w II lidze. Andrzej Kurzyński
Władze Kalisza chcą stworzyć jeden, silny klub piłkarski, który wywalczy awans do I ligi. Tymczasem historia kaliskiego futbolu pełna jest nieudanych fuzji

Paradoksalnie jednak na początku nie było fuzji, lecz... rozpad, czy raczej rejterada części działaczy istniejącego od 1922 roku Towarzystwa Sportowego Prosna. Tak właśnie powstał w marcu 1925 r. Kaliski Klub Sportowy, w połowie lat 30. XX wieku przemianowany na Bielarnię, po tym jak zainwestowali w niego bracia Muellerowie, właściciele fabryki o tej samej nazwie.

Prosna przetrwała rozpad i funkcjonowała z różnym powodzeniem do końca lat 20., ale kryzys gospodarczy zmusił działaczy do szukania pomocy w budżetówce, a konkretnie w wojsku. W Kaliszu funkcjonował wówczas spory garnizon, a ludzie w mundurach obecni byli niemal we wszystkich gałęziach życia także w sporcie. Stąd pomysł połączenia Prosny z Wojskowym Klubem Sportowym. Od 1930 r. aż do wybuchu II wojny światowej klub był zarządzany przez oficerów, ale sekcji piłkarskiej niewiele to pomogło. I tak numerem jeden była "prywatna" Bielarnia.

Moda na łączenie nie ominęła żydowskich klubów piłkarskich. W 1932 roku rozpoczął działalność Makabi Kalisz, powstały z Żydowskiego Klubu Gimnastyczno - Sportowego i Hakoachu. Makabi był największym w grodzie nad Prosną klubem żydowskim, ale wielkich sukcesów piłkarskich nie odnosił.

Po II wojnie światowej nastąpił prawdziwy wysyp klubów piłkarskich. W zakładach włókienniczych funkcjonowała Bielarnia, ale też Garbarnia, Pluszownia i Dziewiarze. Wszystkie te koła połączono w 1949 r. we Włókniarza i była to kolejna fuzja, tym razem będąca efektem polityki państwa, które podzieliło sport na: włókniarzy, wojskowych, górników, milicjantów itd. W poszczególnych branżach w jednym mieście mógł funkcjonować tylko jeden klub.

W 1945 r. reaktywowana została także Prosna, ale na tego typu elitarne kluby nie było w socjalistycznej rzeczywistości miejsca. Żeby przetrwać połączono ją ze spółdzielczą Spójnią a w zarządzie klubu zasiedli "spółdzielcy" ze Społem. W 1953 r. klub znalazł kolejnego sponsora i doszło do fuzji z działającym przy WSK kołem sportowym Stal. Do pierwotnej nazwy powrócono w 1956 r.

To nie koniec powojennego łączenia klubów. Przedwojenny OM TUR został praktycznie wcielony do Milicyjnego Klubu Sportowego i tak powstała Gwardia, która dała początek dzisiejszej Calisii. Rzecz miała miejsce w 1949 r. - roku fuzji.

Na kolejne scalenie czekaliśmy 20 lat, a było co łączyć, bo klubów w Kaliszu nie brakowało. W sezonie 1976-77 r. czołowa trójka piłkarskiej klasy wojewódzkiej (dziś III liga) wyglądała tak: 1. Włókniarz, 2. Calisia, 3. Prosna, 7. Sparta Winiary. Klasę B wygrał Włókniarz II, przed Calisią II i Płomieniem Szczypiorno a 8. była Prosna II.
Winiarska Sparta przetrwała jeszcze dwa lata. Gdy w 1979 r. osiągnęła największy sukces - 5. miejsce w klasie wojewódzkiej i zakwalifikowała się do nowo utworzonej klasy międzyokręgowej, połączono ją z 10. w klasie wojewódzkiej Calisią. Zrobiono to tak chytrze, że w kolejnym sezonie w lidze międzyokręgowej występowała Calisia a w klasie wojewódzkiej Sparta/Calisia II. Długo to zresztą nie trwało. Niebawem znikła zdegradowana do klasy B Calisia II, a w w 1988 z rozgrywek wycofano pierwszy zespół. Znów się nie udało.

Rok 1992 przyniósł faktyczną likwidację Włókniarza, którego miejsce zajęło Kaliskie Towarzystwo Kolarskie (Hellena, Winiary) oraz piłkarski Wistil, który z czasem wrócił do nazwy KKS Kalisz, po drodze wchłaniając Płomień Szczypiorno. Po rundzie jesiennej sezonu 2002/03 działacze KKS-u i Prosny doprowadzili do kolejnej fuzji. Na wiosnę do rozgrywek przystąpił KKS Prosna Kalisz. Nazwa przetrwała trzy lata, po czym wrócono do miana z 1949 r, a więc Włókniarza, ale sytuacji finansowej klubu to nie poprawiło. Jednocześnie w 2004 r. reaktywowany został zespół piłkarski Prosny, który zaczął rozgrywki ligowe od klasy B. Dwa lata potem w tej samej klasie zgłoszony został KKS 1925, który, podobnie jak Włókniarz, nawiązywał do tradycji dawnego KKS-u. Przymus ekonomiczny doprowadził do ostatniego, jak dotąd, połączenia i powstania KKS Włókniarz 1925. Nowy klub miał ambitne plany, ale entuzjastyczne podejście do nowej fuzji oznacza, że życie je zweryfikowało. I znów chce się łączyć...

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto